top

Strona główna Zabytki Posąg Herkulesa
Posąg Herkulesa

Pierwotnie posąg Herkulesa zdobił prawdopodobnie studnię oranżerii pałacu w Goszczu. Po latach rzeźba stanęła przy bramie wjazdowej do pałacu w Twardogórze, gdzie pozornie zapomniana, narażona na działania tak niekorzystnych dla piaskowca czynników atmosferycznych, zdawała się kończyć swój żywot. Przetrwawszy pożar pałacu w roku 1947, zburzenie oranżerii w roku 1954, przeprowadzkę do Twardogóry przypisywaną uczniom internatu, który został założony w dawnym twardogórskim pałacu, posąg Herkulesa dotrwał do roku 2008, kiedy to groziło mu już nieodwracalne zniszczenie.
Posąg Herkulesa Posąg Herkulesa Posąg Herkulesa    
Decyzją władz Twardogóry został wtedy przeniesiony na skwer przy przejściu dla pieszych w pobliżu skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej i Bolesława Krzywoustego. W marcu 2011 burmistrz Twardogóry, wydał zezwolenie na rozpoczęcie prac renowacyjnych. Prace te rozpoczęły się z małym poślizgiem w końcu lipca 2011 roku.
Tematem omawianego dzieła sztuki jest dynamiczne przedstawienie zamachującego się maczugą Herkulesa. Powstała prawdopodobnie w roku 1730 rzeźba przedstawia bohatera i półboga starogreckiej mitologii podczas walki z Hydrą. Posąg powstał na zlecenie hrabiego Heinricha I Reichenbacha, stworzył go prawdopodobnie świdnicki rzeźbiarz Georg Leonard, wzgl. dzieło powstało w warsztacie tego artysty. Hrabia von Reichenbach, właściciel średniej posiadłości ziemskiej Goszcz, zlecił w latach 1730-1740 renowację zespołu pałacowego w Goszczu. Wtedy to prawdopodobnie figura Herkulesa zawitała w oranżerii. Jak już wcześniej wspomniano, do początku lat 60-tych dwudziestego wieku, posag niemal nie zmieniał swojego miejsca. Przypuszczalnie dopiero w wyniku uczniowskiego żartu rzeźba z Goszczu znalazła się w sąsiedniej Twardogórze. Mieszkańcy internatu mieszczącego się w dawnej siedzibie hrabiny Eleonory-Charlotty Württenberg-Öls podobno przewieźli Herkulesa traktorem do Twardogóry, gdzie posąg stoi do dnia dzisiejszego.
gallery2 gallery2 gallery2 gallery2 gallery2 gallery2
gallery2 gallery2 gallery2    
W mitologii greckiej Herkules uchodził za patrona miejsc rozgrywek sportowych. Twardogórski posąg Herkulesa wyróżnia się szczególną dokładnością w przedstawieniu detali. Taki naturalizm świadczy o niezwykłych artystycznych zdolnościach rzeźbiarza. Herkules jest tu prawie nagi, ma tylko kawałek tkaniny na lędźwiach. Mistrzowskie jest przedstawienie mięśni, uwidoczniony jest nawet zarys łuków żebrowych pod skórą. Głowa herosa pokryta jest lokami, uwagę zwraca również bardzo szczegółowe przedstawienie brody i brwi. Stojąc w kontrapoście, Herkules trzyma w obydwu dłoniach maczugę, zamachując się do ciosu.
U stóp mocarza spoczywa Hydra, jedną z jego stóp przytwierdzona do ziemi i już przezeń zwyciężona. Zgodnie z mitologią, Hydra to dziewięciogłowy wąż morski monstrualnych rozmiarów, grasujący w lernejskich mokradłach Argos. Przedstawiona scena nawiązuje do drugiej pracy Herkulesa, jaką mu zlecił król Eurysteusz. Należy wszakże zauważyć, że przedstawienie Hydry z Twardogóry nie jest do końca wierne starogreckiej mitologii. Twardogórska Hydra ma tylko trzy głowy. Interesujące jest również przedstawienie węża przez artystę. Obok uzbrojonych w szpony i wyposażonych jak u ptaków wodnych w błony pławne łap, uwagę przykuwają również skrzydła znajdujące się na wysokości ramion Hydry. Wycyzelowane do ostatniego detalu są również trzy głowy potwora, wijące się w przedśmiertnych konwulsjach, z otwartymi pyskami pod stopą herosa, zastygłe być może w ostatnim przedśmiertnym okrzyku.
W trakcie prac renowacyjnych uzupełniono część maczugi i ręki. Na miejscu obecnej ekspozycji rzeźby, na skrzyżowaniu ulic Wielkopolskiej i Bolesława Krzywoustego, w pobliżu przejścia dla pieszych, zbudowano dla niej postument, aby nie dopuścić do ponownego jej zniszczenia w wyniku stałego bezpośredniego kontaktu z pochodzącą z gruntu wilgocią. Niską płytę betonową wkopano na pewną głębokość w ziemię aby nie utrudniać ogladania rzeźby. Prace mogły być zakończone w połowie listopada 2011 roku.

Prof. dr dr h.c. Rudolf Lenz


Patronami przedsięwzięcia byli:
Pełnomocnik Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów (Bonn)
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu
Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu
Wydział Historii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Filipa w Marburgu
Instytut Filologii Germańskiej we Wrocławiu
Miasto i gmina Twardogóra
Kontakt:
Profesor dr dr h.c. Rudolf Lenz
Philipps-Universität Marburg/ Uniwersytet Wrocławski
Bunsenstrasse 3
D-35032 Marburg
Tel.+49-(0)6421-28-24040/-23800
email: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl