top

Strona główna Szlaki turystyczne
Szlaki turystyczne

Przebieg szlaków turystycznych można zobaczyć na mapie interaktywnej.

 


 

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH
MOŻNA ZOBACZYĆ NA MAPIE INTERAKTYWNEJ
  • SZLAKI TURYSTYCZNE

    Szlak niebieski (pieszy): Grabowno Wielkie (Dworzec PKP) – Grabowno Małe – Leśne Domy – Twardogóra – Wesółka – Goszcz – Domasławice – Poręby – Możdżanów– Milicz
Szlak niebieskiRozpoczyna się przy stacji Grabowno Wielkie. Dochodzimy nim do grodziska (prowadzi tutaj szlak dojściowy).Idąc dalej warto też zatrzymać się przy drewnianym kościółku w Grabownie Małym. Jeżeli chcemy obejrzeć go w środku, o otworzenie można poprosić kościelnego, mieszkającego naprzeciwko. Następną atrakcją jest rezerwat "Torfowisko koło Grabowna Wielkiego". Jeżeli jesteśmy na rowerach najlepiej zostawić je przy pierwszym przystanku i 500 m ścieżki przyrodniczej pokonać pieszo. Dalej zwiedzamy Twardogórę. Szlakiem zapuszczamy się w otaczające miasto lasy, tam dochodzimy do wsi Wesółka z nieczynnym starym młynem. Znowu udajemy się szlakiem dojściowym, tym razem do pomników przyrody: starych okazałych dębów. Wracamy na szlak i dochodzimy do Goszcza, gdzie najpierw mijamy Mauzoleum Reichenbachów, a następnie dochodzimy do kompleksu pałacowo-parkowego. Mijamy resztki posiadłości Reichenbachów dające wyobrażenie o jej świetności. Ciekawostką są liczne oczka wodne w Trosce uznane jako użytki ekologiczne, a także okazałe dęby. Przed Domasławicami napotykamy rowy przeciwczołgowe. W Porębach czeka na nas dużo atrakcji: gospodarstwo ekologiczne "Folwark Polski", gospodarstwo agroturystyczne "Hubert", stawy z Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". Tutaj kończą się tereny gminy Twardogóra. Szlak niebieski nie tworzy pętli na terenie gminy. Można jednak połączyć jego część z innymi szlakami. Wybór trasy zależy od turysty. Wszystkie pętle rozpoczynają się na stacji PKP w Twardogórze. Można te trasy pokonywać w różny sposób, w zależności od upodobań.



Szlak żółty (pieszy): Twardogóra PKP – Sądrożyce – Chełstów – Most Piecha – Moszyce – Twardogóra PKP
Szlak żółtyZnowu zaczynamy od stacji PKP w Twardogórze. Idziemy na wzgórze widokowe w Sądrożycach, skąd rozpościera się piękna panorama miasta. Przemierzając pola i lasy docieramy do Chełstowa, gdzie można chwilę odpocząć w cieniu wiekowych, olbrzymich lip, rosnących wokół uroczego drewnianego kościółka Św. Idziego. Wśród malowniczego lasu, gdzie może uda nam się zobaczyć orła bielika lub bociana czarnego, wracamy spacerkiem do Twardogóry, wąwozem wzdłuż strumienia. Dla odmiany jest to najkrótsza prezentowana trasa, idealna na niedzielne popołudnie.
 


Szlak zielony (rowerowy): Twardogóra – Moszyce – Gola Wielka – Goszcz – Szczodrak – Wesółka – Twardogóra
Szlak zielonyProwadzi najpierw do wsi Wesółka, gdzie znajduje się stary młyn, następnie idziemy aleją dębową, obok naszych pomników przyrody, dębów "Henryka" i "Bliźniaka", mijamy Krzyż Prokopa, starą stodołę i dochodzimy do Goszcza, gdzie po dojściu obok mauzoleum do zespołu pałacowo-parkowego szlak zielony łączy się z innymi szlakami (niebieskim i czerwonym). W Trosce szlak niebieski idzie dalej w stronę Domasławic, a my idziemy szlakami zielonym i czerwonym w stronę Goli, wzdłuż Prądni. Po drodze mijamy użytek ekologiczny i wąwozem Prądni dochodzimy do Goli Wielkiej, gdzie na pewno serdecznie zostaniemy ugoszczeni w leśniczówce państwa Ławniczaków. Warto tutaj zatrzymać się na dłużej, podejść do rezerwatu jodłowego "Gola", popodziwiać olbrzymie głazy narzutowe, wykąpać się, napić czystej źródlanej wody, pojeździć konno lub bryczką, pośpiewać przy ognisku. Po prostu odpocząć, każdy na swój sposób. Po ciekawym postoju w Goli Wielkiej obok ogromnej starej lipy (ok. 7 m obwodu), ruszamy dalej szlakiem wśród strumieni i wzniesień w stronę Moszyc i Twardogóry.



Szlak czerwony (rowerowy): Twardogóra (Dworzec PKP) – Trzy Chałupy – Olszówka – Kuźnia Goszczańska – Nowa Wieś Goszczańska – Świniary – Drągów – Goszcz – Troska – Gola Wielk – Chełstów – Drogoszowice – Kolonia Sosnówka – Sosnówka – Sądrożyce – Twardogóra
Szlak czerwonyBiegnie w stronę Olszówki. Wśród lasów, najlepiej rowerem, dojeżdżamy do wsi Trzy Chałupy, gdzie można napotkać bociany w gnieździe. Dalej można się zatrzymać przy stawach (Długim i Soczewicy) na ognisko, ale jeżeli chcemy się wykąpać, to można to zrobić w stawach w Kuźnicy Goszczańskiej, są też stawy rybne przy starym PGR. Następnie udajemy się do Nowej Wsi Goszczańskiej, gdzie możemy kupić kozie mleko. Dalej wkraczamy w Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” i idąc malowniczą trasą między stawami (m.in. Pelagia i Amalia) podziwiamy ptactwo wodne i urokliwe krajobrazy. Dojeżdżamy do Droździęcina, gdzie znowu napotykamy boćki, które są też dalej w Zakrzowie i we wsi Drągów. Następnie udajemy się do Goszcza, gdzie podziwiamy wszystkie jego atrakcje. Stąd możemy wrócić szlakiem zielonym albo niebieskim do Twardogóry. Jeżeli jesteśmy na rowerach, możemy dalej pojechać szlakiem czerwonym w stronę Goli Wielkiej i stamtąd wrócić do miasta szlakiem zielonym lub pokonać całą pętlę szlaku czerwonego, która prowadzi w stronę Sosnówki, gdzie można pojeździć konno, wykąpać się, rozpalić ognisko i obejrzeć największy na świecie zbiór fragmentów Muru Berlińskiego. Dalej warto na chwilę odpocząć w Chełstowie, a następnie w Drogoszowicach. Dojeżdżamy do Dąbrowy, gdzie również można odpocząć (znajduje się tutaj też miejsce na ognisko i jest plac zabaw). Oprócz leśniczówki państwa Pruskich napotykamy w lesie kamień pamiątkowy, pozostawiony w miejscu, gdzie w 1922r. jeleń zabił leśniczego. Do Twardogóry wracamy obok rezerwatu "Torfowisko koło Grabowna Wielkiego". Jest to najdłuższa proponowana trasa.
 
Szlak niebieski (rowerowy) „Korona Kocich Gór” - na odcinku gminy Twardogóra
Szlak niebieski (rowerowy) „Korona Kocich Gór”Szlak rowerowy Korona Kocich Gór został wytyczony przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy w 2008 r. na odcinku Strupina (gmina Prusice) – Grabowno Wielkie. Szlak ten, znakowany kolorem niebieskim, przechodzi przez najwyższe wzniesienia Wzgórz Trzebnickich i Wału Trzebnickiego, popularnie zwanych Kocimi Górami, w poszczególnych gminach. Wzniesienia te są oznaczone specjalnymi tablicami: Strupińska Góra, Kowalska Góra, Ciemna Góra, Wiszniak, Cielętnicka Góra, Zielony Szczyt. Na terenie gminy Twardogóra w ten sposób, w 2011 r. zostaną oznaczone wzniesienia: Grabowska Góra i najwyższa w gminie Chełstowska Góra. Szlak łączący je przechodzi przez Grabowno Wielkie, Grabowno Kolonię, Twardogórę (GOSiR), Sądrożyce, Chełstów i dalej prowadzi do Goli Wielkiej, do rezerwatu Gola. Dalej istnieje możliwość przedłużenia szlaku już na terenie gminy Międzybórz do góry Zbójnik i do Międzyborza. W ten sposób szlak ten łączyłby najwyższe wzniesienia Wzgórz Twardogórskich – najwyższej części Gór Kocich na terenie Dolnego Śląska.

Szlak "Bocianich Gniazd" (nieoznakowany)
Najlepiej przemierzać go rowerem. Z Twardogóry jedziemy do Goszcza, gdzie znajduje się pierwsze gniazdo, na słupie przy domu pana Brzozy (nr 6); jedziemy dalej w stronę Milicza, przed Nową Wsią Goszczańską skręcamy w prawo. Następne gniazda (2) znajdują się w Drągowie, potem mamy gniazdo w Zakrzowie, dwa następne są w Droździęcinie, w tym jedno czynne. Dojeżdżamy do Poręb, gdzie dalej możemy już jechać szlakiem turystycznym (niebieskim, w stronę Twardogóry). Po drodze gniazdo jest też w Łaziskach i Domasławicach.
 
  • ŚCIEŻKI DYDAKTYCZNE
Ścieżka przyrodnicza w rezerwacie „Torfowisko koło Grabowna”
Udostępniona do zwiedzania jest część północna rezerwatu na powierzchni 1,40 ha. Wytyczona tam została ścieżka przyrodnicza prowadząca skrajem rezerwatu. Utworzona została w 1999 r. przez Ewalda Ranoszka i Bożenę Hołubkę. Obejmuje trasę  o długości 520 m, z sześcioma przystankami opatrzonymi barwnymi tablicami, na których przedstawione są najbardziej charakterystyczne dla danego odcinka rośliny i krótka nota ułatwiająca samodzielne zidentyfikowanie ich w terenie:
przystanek 1 – Las mieszany. Ekoton, strefy przejściowe,
przystanek 2 – Trawy i turzyce,
przystanek 3 – Zarośla łozowe,
przystanek 4 – Torfowce w brzezince,
przystanek 5 – Rośliny wodne,
przystanek 6 – Okresowy przepływ wody

Ścieżka dydaktyczna przy Kąciku Edukacyjnym „Dąbrówka”
Ścieżka dydaktyczna przy Kąciku Edukacyjnym „Dąbrówka” położona jest na Wzgórzach Twardogórskich. Całkowita długość ścieżki wynosi 1,8 km. Częściowo pokrywa się ona z czerwonym szlakiem rowerowym biegnącym z Twardogóry. Ścieżka została zaprojektowana w postaci koła z dojściem do przystanku nr 7, wzdłuż istniejących dróg i ścieżek leśnych:
przystanek 1 – Odnowienie naturalne buka,
przystanek 2 – Drzewostany nasienne,
przystanek 3 – Jak choruje las?,
przystanek 4 – Budowa pionowa drzewostanu,
przystanek 5 – Grób leśnika,
przystanek 6 – Wodopój dla zwierzyny leśnej,
przystanek 7 – Dokarmianie zwierzyny,
przystanek 8 – Młode pokolenie drzew,
przystanek 9 – Skąd leśnik wie gdzie jest?,
przystanek 10 – Sposoby zagospodarowania lasu,
przystanek 11 – Martwe drzewo
 
Kącik Edukacyjny - Dąbrówka

Kącik Edukacyjny - Dąbrówka

Kącik Edukacyjny - Dąbrówka

Kącik Edukacyjny - Dąbrówka

  


 
  •  ŚCIEŻKA REKREACYJNA
Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni
W grudniu 2010 roku zakończona została realizacja projektu pn. Zagospodarowanie na cele rekreacyjno-wypoczynkowe terenu wzdłuż rzeki Skoryni w Twardogórze. Inwestycja ta miała na celu rekultywację terenu poprzemysłowego oraz zorganizowanie go w celu zwiększenia atrakcyjności tego miejsca i stworzenia bezpiecznej przestrzeni publicznej w formie kompleksu parkowo-leśnego, gdzie realizowane są rozmaite funkcje rekreacyjno - wypoczynkowe służące mieszkańcom i turystom.
Inwestycja zrealizowana została na dwóch obszarach przylegających do rzeki a oddalonych od siebie w linii prostej o ok. 230m. Rzeka przepływa przez miasto w osi południowy wschód – północny zachód, rozdzielając Twardogórę swoją doliną na dwie części. Obie części łączy teren z kąpieliskiem i lodowiskiem, zbiornikiem rekreacyjnym oraz kortami tenisowymi. Na obszarze I, utworzono ścieżki pieszo - joggingowe wzdłuż rzeki po obydwu jej stronach, plac zabaw dla dzieci, plac do gry w bule oraz miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Na obszarze II, oprócz ścieżki w postaci drewnianego traktu wzdłuż rzeki, zamontowano elementy rekreacyjne  tworzące ścieżkę zdrowia z urządzeniami terenowymi w postaci trampolin, bali z linami, drabinek, równoważni, itp., wybudowano wiatę leśną z wydzielonym miejscem na ognisko oraz parking. Na każdym z wymienionych obszarów dokonano zabiegów pielęgnacyjnych istniejących drzewostanów,  nasadzeń nowej roślinności, która poprzez odpowiednie rozplanowanie chroni wypoczywające osoby przed hałasem z centrum miasta oraz zainstalowano elementy małej architektury w postaci ławek, koszy na odpadki, tablic edukacyjnych, stojaków na rowery, pomostów drewnianych nad rzeką oraz latarni. W stworzonym kompleksie parkowo-leśnym oprócz spacerów istnieje także możliwość uprawiania nordic walking, joggingu, gry w boule czy innej aktywności fizycznej przy wykorzystaniu urządzeń terenowych. Dodatkowym atutem obszaru jest sąsiedztwo zabytkowego kościoła oraz terenów sportowych.
Należy zwrócić także uwagę na dostępność terenu dla rodzin z małymi dziećmi czy osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zaniedbane, niedostępne do niedawna miejsce tętni teraz życiem a jego walory doceniane są od najmłodszych po seniorów. Widać wielu spacerujących, biegających czy maszerujących. Powodzeniem cieszy się także plac zabaw dla dzieci i ścieżka zdrowia. Niestety boule nie są zbyt popularne, ale z czasem nie braknie amatorów również tej formy rekreacji. Walory ścieżki powoli doceniają także instytucje kultury. Przykładem może być zorganizowany przez Bibliotekę Publiczną w Twardogórze plener malarski „Pejzaże znad Skoryni”.  Zobacz galerię zdjęć ścieżki.

 ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji
Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji
Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji Ścieżka spacerowo - rekreacyjna wzdłuż Skoryni - przed i po realizacji
 
 
  • ATRAKCJE PRZYRODNICZE
Rezerwat „Torfowisko koło Grabowna”
W obrębie Wzgórz Trzebnicko-Ostrzeszowskich zachowało się co najmniej 10 torfowisk, ale tylko torfowisko położone między Grabownem Wielkim i Twardogórą uznane zostało w 1980 r. za rezerwat przyrody. W skład rezerwatu wchodzą 3 torfowiska bezodpływowe, położone blisko siebie, w odrębnych zagłębieniach terenu. Torfowiska powstały w okresie preborealnym. Miąższość torfu wynosi około 4 m.  Rezerwat częściowy „Torfowisko koło Grabowna został powołany w celu zachowania torfowiska o interesującej roślinności i stratygrafii.”. Ma on powierzchnię 4,22 ha i znajduje się na południe od Twardogóry. Charakteryzuje się on występowaniem rzadkich gatunków roślin - takich jak: bagno zwyczajne, gwiazdnica bagienna, kalina koralowa, widłak jałowcowaty. Zadaniem jego jest ochrona zbiorowisk roślinnych występujących na torfowiskach śródleśnych.
Podstawowe dane:
Torfowisko koło Grabowna Wielkiego
- poz. 51 w rejestrze wojewody dolnośląskiego
- rok utworzenia: 1980,
- położenie geograficzne: wzgórza Twardogórskie,
- gmina: Twardogóra,
- powiat: Oleśnica,
- powierzchnia: 4,22 ha.
- cel ochrony: torfowisko o interesującej roślinności i stratygrafii,
- rodzaj gruntów: lasy i grunty leśne,
- rodzaj (typ i podtyp): torfowiskowy,
- podstawa prawna:
Zarządzenie MLiPD z dn. 11.08.1980 r. / MP Nr 19, poz. 94 z 1980roku/

Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego
Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego
Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego Torfowisko koło Grabowna Wielkiego
 
 

 
Użytek ekologiczny „Leśne stawki koło Goszcza”
W pobliżu Goszcza znajduje się kompleks stawów otoczonych naturalnymi lasami łągowymi oraz siedliskami kserotermicznymi o nazwie Leśne stawki koło Goszcza. Zajmuje on powierzchnię 55 ha i jest zarejestrowanym użytkiem ekologicznym. Na jego terenie rozpoczęto restytucję żółwia błotnego (Emys orbicularis) jako pierwszą w Polsce i Europie.
Podstawowe dane:
Leśne Stawki koło Goszcza
- poz. 9  w rejestrze wojewody dolnośląskiego
- rok utworzenia: 1995,
- położenie geograficzne: wzgórza Twardogórskie;
- gmina: Twardogóra,
- powiat: Oleśnica,
- powierzchnia: 55,31 ha.
- rodzaj: stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin,
- opis formy ochrony przyrody: bogaty zespół chronionych gatunków batracho i  herpetofauny oraz naturalnych zespołów roślinnych, cieków i zbiorników wodnych,
- akt utworzenia:
Rozporządzenie  Nr 1 Wojewody Wrocławskiego z 03.01.1995 r. w sprawie wprowadzenia indywidualnej  formy ochrony przyrody ( Dz. Urz. Woj. Wrocł.    Nr 1, poz.1 z 30.01.1995 r.),
Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego  Nr 47 z 22.08.2002 r. w sprawie uznania za użytek ekologiczny i zespół przyrodniczo- krajobrazowy (Dz. Urz. Woj. Dol. Nr 185, poz.2615 z 2.09.2002 r.).
 

 
Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”
Park został utworzony w celu Do najcenniejszych gatunków roślin i zwierząt występujących na terenie parku należą: grążel żółty, sromotnik bezwstydny, salwinia pływająca, storczyki, czapla purpurowa, bocian czarny, orzeł bieli, perkoz zausznik. W północnym rejonie gminy znajduje się kompleks licznych stawów, należących do Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy”. Obszar ten, będący unikatem na skalę światową, powstał w 1996 r. w celu objęcia ochroną najcenniejszych, obok doliny Odry, fragmentów środowiska przyrodniczego, zachowania mało zmienionych ekosystemów wodno – błotnych i leśnych oraz ich cennej ornitofauny oraz ochrony ekosystemów stawowych przed parcelacją i prywatyzacją stawów. Wchodzący w skład Parku rezerwat „Stawy Milickie” znalazł się m.in. w programie ONZ jako jeden z 13 najcenniejszych obszarów wodnych na świecie. Całkowita powierzchnia parku wynosi 87040 ha, w tym 3500 ha w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Oleśnica Śl. Pozostała część znajduje się w Nadleśnictwie Żmigród i Milicz. W obrębie gminy Twardogóra znajduje się jedynie niewielki, południowo-zachodni fragment tego parku krajobrazowego, jednak samo jego istnienie zdeterminowało krajobraz na tym obszarze. Liczne tereny leśne oraz stawy w pobliżu miejscowości Droździęcin i Poręby stanowią atrakcję przyrodniczą najwyższej jakości. Ptactwo wodne, w dużym stopniu porównywalne z tym, które odwiedza wody rezerwatu, a także nieodparte wrażenie pełnej naturalności tych obszarów sprawiają, że nadają się one znakomicie do stawiania pierwszych kroków w zachwycającym i jednocześnie zaskakującym świecie przyrody. Koło miejscowości Olszówka znajdują się dwa zbiorniki wodne, których obficie porośnięte trzciną brzegi zapewniają doskonałe schronienie licznym w tym rejonie ptakom wodnym. Miejsce to jest szczególnie interesujące dla tzw. „bird-watcher”-ów, czyli amatorów zafascynowanych podglądaniem życia ptaków.
Podstawowe dane:
Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy”
- poz. 2 w rejestrze wojewody dolnośląskiego
- rok utworzenia: 1996,
- położenie geograficzne: Obniżenie Milicko - Głogowskie
- gmina: Twardogóra, Cieszków, Krośnice, Milicz, Prusice, Żmigród, Trzebnica,
- powiat: Oleśnica, Milicz, Trzebnica,
- powierzchnia: 70040 ha (wg DUW); 87040 (wg RDLP)
- powierzchnia parku na terenie gminy Twardogóra 1283 ha
- cel ochrony: zachowanie wartości przyrodniczych, krajobrazowych i  historyczno- kulturowych,
- rodzaj: stanowiska rzadkich i chronionych gatunków roślin,
- opis: kompleksy stawów rybnych, tereny podmokłe, torfowiska, lasy  łęgowe, grądy niskie, olsy i łąki. Obejmuje jeden z najcenniejszych obszarów wodno- błotnych w Europie- rezerwat ornitologiczny Stawy Milickie,
- podstawa prawna:
Rozporządzenie Wojewody Kaliskiego i Wojewody Wrocławskiego z 3.06.1996 r. ( Dz. Urz. Woj. Wr. Nr 6 poz. 65 ),
Rozporządzenie Nr 1 Wojewody Dolnośląskiego i Wojewody Wielkopolskiego z 2.10.2000 r. ( Dz. Urz. Nr 38 poz. 656 z 2000 r. ),
Zarządzenie Nr 45 Wojewody Dolnośląskiego z dn. 16.03.1999 r. (Dz. U. nr 6 Woj Doln ),
Zarządzenie Nr 52 Wojewody Dolnośląskiego z dn. 26.03.1999 r.,
Rozporządzenie Wojewody Dolnośląskiego z dn. 28.03.2007 r. ( Dz. Urz. Woj. Doln. Nr 88, poz. 1012 z 2007 r.)

 

Pomniki przyrody
 Dwa głazy narzutowe
- poz. 872 w rejestrze wojewody dolnośląskiego
- gmina: Twardogóra
- miejscowość: Gola Wielka
- lokalizacja: na poboczu drogi gminnej (utwardzonej) w części wschodniej wsi w kierunku Leśniczówki, na łuku drogi w odległości około 30 metrów od granicy las
- ilość: 2 sztuki
- organ ustanawiający: Wojewoda Wrocławski
- podstawa utworzenia: Decyzja nr 9/81 z dnia 16 czerwca 1981 roku
- numer rejestru: 2213
Drzewa – pomniki przyrody
Największe egzemplarze drzew – pomników przyrody na terenie Nadleśnictwa Oleśnica, to dąb o obwodzie 914 cm - obszar leśny Goszcz i dąb o obwodzie ok. 642 cm w drzewostanie w obrębie leśnym Oleśnica - Leśnictwo Szczodre

Obszary NATURA 2000

• OSO Dolina Baryczy PLB020001
Typ ostoi: J (obszar specjalnej ochrony ptaków, częściowo przecinający się z obszarem mającym znaczenie dla Wspólnoty)
Powierzchnia wg SDF obszaru: 55516,8 ha
Suma powierzchni wydzieleń: 920,09 ha

Powierzchnia gminy Twardogóra objęta ostoją ptasią wynosi 1166,9 ha - wg Dz. U. z 2007 r. Nr 179, poz. 1275

Obszar obejmuje dolinę Baryczy pomiędzy Żmigrodem a okolicami Przygodzic. Występuje tu pięć dużych i pięć małych kompleksów stawów rybnych wraz z otaczającymi łąkami, gruntami ornymi, mokradłami i lasami. W związku z prowadzoną hodowlą ryb, w sąsiedztwie odstrzeliwane są ptaki rybożerne (czaple, kormorany). Obszar znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Dolina Baryczy i pokrywa się z projektowanym Specjalnym Obszarem Ochrony Siedlisk Ostoja nad Baryczą PLH020041. Występuje tu co najmniej 20 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej, 8 gatunków z Polskiej Czerwonej Księgi. W okresie lęgowym obszar zasiedla co najmniej 1% populacji krajowej następujących gatunków ptaków: bączek Ixobrychus minutus, bąk Botaurus stellaris, bielik Haliaeetus albicilla, błotniak stawowy Circus aeruginosus, bocian czarny Ciconia nigra, kania czarna Milvus migrans, łabędź krzykliwy Cygnus cygnus, podgorzałka Aythya nyroca, rybitwa czarna Chlidonias niger, rybitwa rzeczna Sterna hirundo, zielonka Porzana parva, zimorodek Alcedo atthis, perkoz dwuczuby Podiceps cristatus, perkoz rdzawoszyi Podiceps grisegena, łabędź niemy Cygnus olor, gęgawa Anser anser, cyranka Anas querquedula, czernica Aythya fuligula, krakwa Anas strepera, pustułka Falco tinnunculus, łyska Fulica atra, wodnik Rallus aquaticus, rycyk Limosa limosa, brzegówka Riparia riparia, brzęczka Locustella luscinioides. W okresie wędrówek występuje tu co najmniej 1% populacji szlaku wędrówkowego następujących gatunków ptaków: żuraw Grus grus, gęś zbożowa Anser fabalis (>4%). Ponadto spotykane są stada gęgawy Anser anser do 1300 osobników i mieszane stada gęsi w ilości do 33000 osobników. W okresie zimy występuje tu co najmniej 1% populacji szlaku wędrówkowego następujących gatunków ptaków: gęś zbożowa Anser fabalis, mieszane stada gęsi do 20000 osobników; łabędź krzykliwy Cygnus cygnus zimuje do 150 osobników; ptaki wodno-błotne występują w koncentracjach powyżej 20000 osobników.

Podstawowym zagrożeniem dla ptaków jest zarówno zaniechanie, jak i intensyfikacja gospodarki stawowej, a w partiach zajętych przez użytki zielone - zaniechanie użytkowania pastwiskowo-łąkarskiego.

 

• OZW Leśne stawki koło Goszcza PLH020101
Typ ostoi: B (wydzielony obszar mający znaczenie dla Wspólnoty, bez żadnych połączeń z innymi obszarami Natura 2000)
Powierzchnia wg SDF obszaru: 111,9 ha
Suma powierzchni wydzieleń: 144,81 ha
Obszar zlokalizowany jest w dolinie potoku, na którym założono kilka stawów rybnych. Obejmuje on również piaszczyste skarpy tworzące brzegi doliny strumienia, porośnięte głównie przez drzewostany sosnowe.
W obrębie OZW Leśne stawki koło Goszcza funkcjonuje użytek ekologiczny „Leśne Stawki koło Goszcza".
Obszar jest podstawowym obecnie miejscem reintrodukcji żółwia błotnego Emys orbicularis na Dolnym Śląsku. Stanowi także istotne uzupełnienie luki w rozmieszczeniu czerwończyka nieparka Lycaena dispar w sieci Natura 2000 pomiędzy doliną Baryczy od północy a ostojami w okolicach Oleśnicy od południa. Bezpośrednim zagrożeniem może być tępienie żółwi przez użytkowników stawów rybnych oraz regulacja i utwardzanie koryta potoku.

 
SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH
MOŻNA ZOBACZYĆ NA MAPIE INTERAKTYWNEJ
 
Materiały zostały opracowane na podstawie informacji zamieszczonych na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego – Wydział Środowiska i Rolnictwa  – Oddział  Ochrony Przyrody; Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu – Nadleśnictwo Oleśnica oraz publikacji „Uroki Twardogóry i okolic”
aktualizacja: Środa, 17 Luty 2016 13:24
 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl