top

Strona główna Archiwum
Powszechny Spis Rolny 2010 Drukuj
Wtorek, 17 Sierpień 2010 06:50
Powszechny Spis Rolny 2010Szczegółowe informacje o spisie umieszczone są na stronach internetowych www.spis.gov.pl oraz www.stat.gov.pl.
1. Powszechny Spis Rolny 2010 r. (PSR 2010) zostanie przeprowadzony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w terminie od 1 września do 31 października 2010 r.
2. Podstawą prawną do przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego jest   Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1166/2008 z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie badań struktury gospodarstw rolnych i badania metod produkcji rolnej oraz Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o powszechnym spisie rolnym 2010 roku (Dz. U. z 2009 roku Nr 126, poz. 1040)
3. Obchód przedspisowy – w dniach od 9 sierpnia do 23 sierpnia 2010 r. odbędzie obchód przedspisowy, podczas którego rachmistrze spisowi będą weryfikować informacje o gospodarstwach rolnych zawarte w otrzymanych wykazach i na mapach cyfrowych.
4. Termin i metoda zbierania danych spisowych - spisywanie realizowane będzie przez rachmistrzów spisowych od dnia 8 września 2010 r. i zakończone w dniu 31 października 2010 r.
5. Inne metody zbierania danych spisowych:
  • samospis internetowy – dla użytkowników gospodarstw rolnych, którzy wyrażą chęć dokonania samospisu przez Internet. (Użytkownicy gospodarstw rolnych przewidujący dokonanie samospisu internetowego, otrzymają od rachmistrza spisowego numer swojego gospodarstwa w SRGRiL, który zostanie im przekazany podczas obchodu przedspisowego).
  • wywiad teleankieterski – realizowany będzie przez ankieterów statystycznych przy pomocy telefonu. Do ankietowania tą metodą wybrane będą te gospodarstwa, które już wcześniej mają wypełniony formularz spisowy (z systemów informatycznych lub samospisu internetowego), wymagają tylko uzupełnienia. Ankieter telefonując do użytkownika gospodarstwa rolnego musi – podać swoje dane identyfikacyjne, w tym numer gospodarstwa z SRGRiL (przekazanego respondentom przez rachmistrzów podczas obchodu przedspisowego)
6. Obowiązek udzielania odpowiedzi podczas wywiadu realizowanego przez rachmistrzów spisowych:
  • na podobne pytania będą odpowiadać wszyscy rolnicy z Unii Europejskiej.
  • obowiązek udzielania odpowiedzi wynika z ustawy o powszechnym spisie rolnym.
  • w razie nieobecności użytkownika gospodarstwa, inne osoby pełnoletnie w gospodarstwie domowym, zobowiązani są do udzielenia ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi.
7. PSR 2010 zostaną objęte gospodarstwa rolne osób fizycznych i prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej.
8. Ogółem w PSR 2010 badaniem będzie objętych ok. 1,8 mln podmiotów
  • badaniem pełnym – ok. 1,7 mln gospodarstw rolnych o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha, prowadzących działalność rolniczą, ok. 10 tys. gospodarstw rolnych o powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha prowadzących uprawę roślin lub chów zwierząt gospodarskich powyżej określonych progów fizycznych stanowiących minimalne progi wymagane przez Eurostat.
  • badaniem reprezentacyjnym – ok. 150 tys. pozostałych gospodarstw (gospodarstwa rolne prowadzące działalność rolniczą o powierzchni poniżej 1 ha użytków rolnych, gospodarstwa rolne nieprowadzące działalności rolnej)
9. Spisem objęte będzie:
  • ogólna charakterystyka gospodarstwa rolnego – uwzględnia cechy adresowe siedziby użytkownika i siedziby gospodarstwa rolnego (m.in. informacje o użytkowaniu gospodarstwa, opisanie struktury własnościowej użytków rolnych, działalności rolniczej i innej niż rolnicza prowadzonej w gospodarstwie rolnym).
  • użytkowanie gruntów i powierzchnia zasiewów – informacje o ogólnej powierzchni gruntów gospodarstwa, w podziale na kategorie użytkowania oraz powierzchnie zasiewów poszczególnych upraw rolnych.
  • zwierzęta gospodarskie – stan liczebności i struktura pogłowia zwierząt gospodarskich poszczególnych gatunków.
  • ciągniki, maszyny rolnicze i urządzenia – dane o liczbie ciągników własnych i wspólnych, w podziale na klasy mocy silnika oraz liczbie wybranych maszyn i urządzeń rolniczych.
  • zużycie nawozów – dane w czystym składniku o ilości stosowanego nawożenia mineralnego, wapniowego oraz nawożenia organicznego pochodzenia zwierzęcego.
  • pracujących w gospodarstwie rolnym – informacje o wielkości i strukturze zasobów pracy w rolnictwie (uwzględniane będą wszystkie osoby wykonujące pracę w gospodarstwie rolnym w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie)
  • struktura dochodów gospodarstwa rolnego z użytkownikiem gospodarstwa rolnego oraz korzystanie wsparcia dla rolników – informacje o dochodach z tytułu prowadzenia rolniczej działalności gospodarczej, pozarolniczej działalności gospodarczej, pracy najemnej, emerytur i rent oraz innych źródeł niezarobkowych poza emeryturą i rentą, o fakcie korzystania przez gospodarstwo z płatności do gruntów ornych i programów wsparcia rozwoju obszarów wiejskich.
  • metody produkcji rolniczej (wpływ rolnictwa na środowisko) – m.in. informacje o metodach uprawy gleby, zabezpieczenia gleby przed wypłukiwaniem składników pokarmowych, zabiegach przeciwerozyjnych, systemach utrzymania zwierząt gospodarskich)
10. Bezpieczeństwo i przetwarzanie danych - zbierane i gromadzone w badaniach statystycznych statystyki publicznej dane indywidualne i dane osobowe są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Niezależnie od sposobu przeprowadzenia spisu jedyną formą zbierania danych do celów spisowych będą formularze elektroniczne.
11. Szczegółowe informacje o spisie umieszczone są na stronach internetowych www.spis.gov.pl oraz www.stat.gov.pl
 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl