23 października uroczyście przekazano do użytkowania tartanowy stadion lekkoatletyczny, zmodernizowany i rozbudowany w ramach programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu". Świadkami tego ważnego wydarzenia byli m.in. marszałek Rafał Jurkowlaniec wraz z dyrektorem wydziału sportu Marcinem Przychodnym, prezes PZLA Jerzy Skucha, prezes DZLA Zygmunt Worsa z członkami zarządu,
znany trener "lisowczyków" Józef Lisowski, mistrz Europy 4 x 400 m w Budapeszcie (1968 r.) Stanisław Grędziński, władze samorządowe sąsiednich gmin i powiatu: starosta oleśnicki Zbigniew Potyrała, starosta świdnicki Zygmunt Worsa, burmistrz Oleśnicy Jan Bronś, wójt Dobroszyc Jan Głowa,
zastępca burmistrza Międzyborza Barbara Witkowska, zastępca burmistrza Bierutowa Andrzej Czechowski oraz starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie lub ich przedstawiciele, 15 dolnośląskich gmin biorących również udział w programie, a także gospodarze naszej gminy na czele z burmistrzem Janem Dżugajem i jego zastępcą Janem Bernackim oraz wiceprzewodniczącą rady Barbarą Franc, duchowieństwo parafii i kierownicy jednostek organizacyjnych z gminy Twardogóra, dzieci i młodzież z naszych szkół oraz ich nauczyciele wychowania fizycznego, trenerzy, instruktorzy, rodzice, mieszkańcy naszego miasta.
Wykorzystane szanse O dobrodziejstwach, szansach i możliwościach programu "Dolny Śląsk dla Królowej Sportu" mówił burmistrz Twardogóry. - Wykorzystaliśmy je. Z jakim efektem, oceńcie państwo sami - Jan Dżugaj wskazał na zmodernizowany stadion. - To miejsce usytuowane w dość ciekawym kompleksie: w tyle ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, z drugiej strony kompleks szkoły podstawowej i gimnazjum, których patronami są Jan Paweł II i Polscy Olimpijczycy. Miejsce to koncentruje również halę sportowo-widowiskową i mniejszą salę sportową, upoważniające nas do rozgrywania dużych wydarzeń sportowych i kulturalnych.
Dla wszystkich Szef gminy nie krył, że zabiegami i wysiłkiem wielu osób stadion mógł zostać przekazany do użytkowania w środowy poranek. Z obiektu będą mogli korzystać wszyscy - dzieci, młodzież oraz dorośli, jak również sportowcy szkolący się w klubie Echo. Uczniom z Grabowna Wielkiego i Goszcza gmina zapłaci za dojazd. Podobnie jak na Orliku, będzie tu także zatrudniony animator sportu. W sposób szczególny, w imieniu wszystkich twardogórzan, Jan Dżugaj podziękował marszałkowi Rafałowi Jurkowlańcowi. - Za to, że Dolny Śląsk stworzył szansę rozwoju wielu gminom naszego województwa - dodał burmistrz. Słowa uznania skierował też do prezesa Skuchy. - Objęcie programu patronatem PZLA jest nobilitujące i zobowiązujące - podkreślił, wyrażając swoją wdzięczność za możliwość konsultacji merytorycznych tej inwestycji. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przy realizacji tego zadania, Jan Dżugaj życzył satysfakcji i zadowolenia z obiektu.
Wstęga i poświęcenie Do symbolicznego aktu przecinania wstęgi poproszony został marszałek, burmistrz, prezes PZLA i młody lekkoatleta Kacper Schubert. Dopełnieniem ceremonii było poświęcenie obiektu przez ks. Sylwestra Krzywańskiego, proboszcza z Grabowna Wielkiego. Dla marszałka Jurkowlańca był to tydzień obfity w tego rodzaju uroczystości. W przeddzień otwierał lekkoatletyczny stadion w Żmigrodzie, a dwa dni później otworzy w Żarowie. - Dobra robota, panie burmistrzu - uśmiechnął się w kierunku Jana Dżugaja. - Być może dobrym pomysłem będzie kolejny etap tego projektu, czyli pokrycie obiektu dachem - dodał, mając nadzieję, że za 2 lata, podczas podsumowania programu, poziom sportowy w Twardogórze będzie jeszcze wyższy, a lekkoatletyka będzie uprawiana w jeszcze lepszych warunkach.
Życzenia i gratulacje Na ręce burmistrza marszałek przekazał list gratulacyjny Polskiego Komitetu Olimpijskiego podpisany przez prezesa Andrzeja Kraśnickiego i wiceprezes Irenę Szewińską. Głos zabrał także starosta oleśnicki: - Myślę, że się nie pomylę, gdy powiem, że ten kompleks jest najlepiej zorganizowanym obiektem nie tylko w powiecie, czy województwie, ale i w Polsce. Dzięki Pawłowi Olszańskiemu, który zasiał ten ruch, młodzież z twardogórskiej ziemi odnosi sukcesy w skali kraju i na arenie międzynarodowej - podziękował trenerowi klubu Echo, a zarazem członkowi zarządu PZLA. Burmistrzowi i dyrektorowi GOSiR-u Janowi Świeradowi Zbigniew Potyrała przekazał książki „Sławy Polskiego Sportu”, wyrażając nadzieję, że znajdą się tu kiedyś i twardogórskie nazwiska.
Przyjechali po bloki - Kiedy padło hasło z Urzędu Marszałkowego, że oprócz patronatu, możliwy jest również zakup sprzętu, od razu podjęliśmy decyzję o ufundowaniu dla 16 obiektów, które powstają w ramach tego programu, bloków startowych. Każdy otrzyma po 6 - nie krył prezes Skucha, witając przedstawicieli 15 ze wspomnianych obiektów, którzy bloki sportowe przyjechali odebrać właśnie do Twardogóry. Wśród tych uczestników uroczystości dało się słyszeć opinię, że takim obiektem można się pochwalić, a cały kompleks jest jednym z najładniejszych w Polsce.
Pokazowe konkurencje W ramach uroczystości zaprezentowano pokazowe konkurencje w wykonaniu zaproszonych zawodników oraz zawodników Echa: bieg przez płotki, skok o tyczce, pchnięcie kulą, rzut oszczepem. Konkurencje komentował Paweł Olszański, który przypomniał, że w październiku 1993 roku miał okazję reaktywować klub Echo. - Dzisiaj mija 20 lat i lepszego prezentu nam nie trzeba było - nie miał wątpliwości.
Wyniki płotki: 1. Kacper Schubert 8,3 2. Adrian Misiołek 8,4 3. Błażej Sobczak 8,9 4. Radosław Woźniak 9,1 5. Przemysław Kaźmierczak 9,4 6. Adam Olszański
Tyczkę sędziował Robert Sobera - reprezentant kraju. Skakała Paulina Hnida - halowa wicemistrzyni Polski, wielokrotna mistrzyni kraju w kategorii kadetów. Swe umiejętności pokazał również Szymon Olszański. Oszczepem rzucali: Dominika Orlińska, Adrianna Kałużna oraz Bartosz Ławniczak, który poproszony był o bliższe rzuty, gdyż po przy każdym oszczep lądował przy klatce na końcu stadionu. Jak się pcha kulą zaprezentowali: Jakub Szyszkowski (5 kg) - młodzieżowy mistrz Europy oraz Karolina Ogrotnik (3 kg). Okolicznościowy toast zakończył to wydarzenie.
Dane techniczne Wykonawca: Budownictwo Ogólne i Przemysłowe Rafał Zieliński z Obornik Śląskich
Koszt: 682 434, 34 zł
Dofinansowanie: Dotacja województwa dolnośląskiego w wysokości blisko 340 tys. zł (331 069,67 z) w ramach unikatowego w skali kraju programu „Dolny Śląsk dla Królowej Sportu” Gmina zabiega również o dodatkowe środki w kwocie 225 tys. zł z Ministerstwa Sportu w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Sportowej.
Zakres inwestycji objął:
- bieżnię lekkoatletyczną 4-torową o obwodzie 200 m z nawierzchnią syntetyczną
o szerokości toru 1,22 m;
- bieżnię do sprintu 6-torową o długości 60 m (plus wybieg) z nawierzchnią syntetyczną
o szerokości toru 1,22 m;
- skocznię w dal o wymiarach 2,75 x 10 m z rozbiegiem o długości
40 m z nawierzchnią syntetyczną;
- boisko wielofunkcyjne o wym. 44 x 22 m;
- urządzenia lekkoatletyczne: skocznie do skoku wzwyż i o tyczce,
klatka do rzutu dyskiem i młotem, koło do pchnięcia kulą;
- oświetlenie, ogrodzenie i trybuny.
Pełna fotorelacja dostępna w galerii zdjęć.
|