top

Strona główna Archiwum
Gminne Dożynki w Bukowince Drukuj
Poniedziałek, 03 Wrzesień 2012 08:34

Gminne Dożynki w BukowinceTegoroczne dożynki gminy Twardogóra odbyły się w Bukowince. Nie odebrało to jednak ani majestatu, ani wystawności temu świętu, co po dziękczynnej mszy świętej zauważył ksiądz Sylwester Krzywański, który pogratulował burmistrzowi odwagi wyprowadzenia gminnych dożynek na wieś. Chwilę wcześniej poświęcił dary z głębi serca przyniesione pod ołtarz przez wiernych.

mt_ignoreCelebrans dziękczynnej mszy świętej proboszcz parafii Grabowno Wielkie wraz z koncelebransem proboszczem Stanisławem Buchtą z Goszcza uroczyście odebrali: świecę, kwiaty, chleb, płody ziemi, ziemię, hostię oraz wino.
mt_ignore

Symbol ludzkiej pracy i jedności ofiarowali na scenie burmistrzowi Janowi Dżugajowi starostowie dożynek, czyli Maria i Henryk Górkowy. – Panie burmistrzu, gospodarzu naszej gminy, przynosimy oto ten bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż naszych pól. Prosimy Cię, dziel nim równo i sprawiedliwie – powiedziała Pani Maria. – Im więcej wypracujemy, tym więcej będziemy mieć do podziału i do konsumpcji.
mt_ignorePostaram się dzielić tym chlebem równo i sprawiedliwie – zadeklarował szef gminy. Korzystając z okazji, Jan Dżugaj wyraził słowa uznania dla wszystkich, który podjęli się organizacji sobotniego wydarzenia w Bukowince. Pogratulował m.in. mieszkańcom tej wsi z sołtysem Henrykiem Górkowym i radnym Andrzejem Moczulskim na czele, dyrektorowi Janowi Świeradowi i pracownikom GOSiR-u, jak i księżom salezjanom za celebrę mszy dziękczynnej. Jak nakazuje tradycja, gospodarze święta plonu nie zapomnieli podzielić się chlebem ze wszystkimi przybyłymi na tę ludową uroczystość.
mt_ignore

Pieśni związane z dożynkowymi obrzędami zaprezentowali Grabowianie. Jedną z nich, pt. „Nasza wieś” zadedykowali specjalnie mieszkańcom Bukowinki. Wiele sportowych emocji i wrażeń dostarczyły wszystkim konkurencje dla sołectw. Ich przedstawiciele rywalizowali w przetaczaniu opony ciągnikowej na czas, rzucie belą słomy na odległość i w przebijaniu balonów widłami.
mt_ignoremt_ignoremt_ignoreTydzień wcześniej, w turnieju piłki nożnej, siatkówce plażowej i wyścigach kajakowych, pierwsze punkty zdobyły: Moszyce (8), Nowa Wieś Goszczańska (6), Olszówka (5) i Domasławice (4). Po zsumowaniu wszystkich punktów najlepszym sołectwem okazały się Moszyce, które wyprzedziły Olszówkę i Łazisko. I miejsce za najpiękniejszy wieniec jury w składzie: Danuta Wojtkiewicz, Maria Knefel oraz Andrzej Obiegło postanowiło przyznać Olszówce.
mt_ignoreNajładniejszy i najsmaczniejszy kołacz, zdaniem jurorów, wykonał Chełstów. Zwycięskie sołectwa wygrały 2-dniowe wycieczki. Zwieńczeniem dożynek był występ Mirosława Jędrowskiego z zespołem. Zaśpiewał wiele biesiadnych utworów, przy których nogi same rwały się do tańca. Uczestnicy dożynek bawili się przy dźwiękach zespołu "Sami Swoi" do wczesnych godzin porannych w niedzielę. Więcej zdjęć w galerii.
mt_ignoreWieńce dożynkowe, które wzięły udział w konkursie można oglądać w Kościele p.w. Św. Trójcy i Matki Boskiej do 6 września br. w godzinach 10.00 - 17.00 na wystawie pt. "WIENIEC DOŻYNKOWY - BOGACTWO PLONÓW" zorganizowanej przez twardogórską bibliotekę.

aktualizacja: Poniedziałek, 03 Wrzesień 2012 15:49
 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl