top

Strona główna Aktualności Wspólnie świętowaliśmy stulecie niepodległości Polski
Wspólnie świętowaliśmy stulecie niepodległości Polski
Wtorek, 13 Listopad 2018 11:33

Obchody stulecia niepodległości PolskiGminne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę  11 listopada br. rozpoczęły się w Bazylice Mniejszej mszą św. koncelebrowaną - w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Gminy Twardogóra. Oprócz licznie zgromadzonych wiernych, uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych: gminy - na czele z burmistrzem Zbigniewem Potyrałą, burmistrzem-elektem Pawłem Czulińskim oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szydełko, a także powiatu – na czele z Przewodniczącym Rady Powiatu Alojzym Kuligiem. 

mt_ignore

Wyjątkowy charakter tej mszy św. odzwierciedliła również religijno-patriotyczna homilia, wygłoszona przez głównego celebransa - proboszcza Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze ks. Krzysztofa Bucyka. Podniosły nastrój podkreśliła też oprawa muzyczna w wykonaniu Roberta Orlikowskiego (organy) i Chóru Rapsodia oraz obecność pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Domasławicach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabownie Wielkim, Koła Łowieckiego Tropowiec oraz NSZZ Solidarność Ziemi Twardogórskiej. Bezpośrednio po mszy św. (jeszcze w bazylice) rozpoczęło się wspólne – z Chórem „Rapsodia” - śpiewanie pieśni patriotycznych. Następnie – po przemarszu do Rynku i wysłuchaniu tam hejnału Twardogóry, odegranego przez trębacza Tadeusza Nestorowicza – nastąpiło odsłonięcie zlokalizowanej na budynku twardogórskiego Ratusza pamiątkowej tablicy o treści: WDZIĘCZNI ZA BEZCENNY DAR WOLNEJ OJCZYZNY W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI I W 725 ROCZNICĘ NADANIA PRAW MIEJSKICH TWARDOGÓRZE – MIESZKAŃCY. Uroczystego aktu odsłonięcia dokonali wspólnie: burmistrz Zbigniew Potyrała, burmistrz-elekt Paweł Czuliński, przewodniczący Rady Miejskiej Witold Szydełko z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Obiegło oraz zastępca burmistrza Ryszard Gąsior.

mt_ignore

W krótkim wystąpieniu burmistrz Zbigniew Potyrała przypomniał o drodze do niepodległości Polski i o poniesionych ofiarach, oddając hołd poległym za niepodległość. Zwrócił uwagę na zmienne losy państwowości polskiej w kontekście ich konstruktywnej relacji z patriotycznym i solidarnym współdziałaniem współcześnie żyjących Polaków. Zaakcentował wielką, dynamizującą rolę, jaką w budowie i umacnianiu państwowości polskiej odegrały (i odgrywają) samorządy. Wyraził w związku z tym radość ze wspólnego (niezależnie od poglądów politycznych czy światopoglądowych) świętowania na twardogórskim Rynku tak wspaniałego dorobku Rzeczpospolitej. Żegnając się z mieszkańcami – jako burmistrz Twardogóry -  zwrócił uwagę, że zostawia (zawodowo) gminę piękniejszą, zasobniejszą, bezpieczniejszą, lepiej zorganizowaną i uznaną za najbogatszą w powiecie oleśnickim. Gratulując nowo wybranym władzom samorządowym zaapelował, by kontynuowano to, co było dobre, co przyczyniło się do poprawy standardów życia w naszej gminie i życzył sukcesów – dla dobra mieszkańców.

mt_ignore

Po poświęceniu tablicy przez ks. proboszcza Krzysztofa Bucyka, złożone zostały pod nią wiązanki kwiatów – od władz samorządowych, szkół, organizacji i związków. Oczekiwanie na godzinę 12 wypełniła kontynuacja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, przy akompaniamencie Roberta Orlikowskiego. W samo południe wspólnie odśpiewano cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” – w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do Hymnu”. Dla licznie zgromadzonych uczestników uroczystości przygotowano ciepły poczęstunek – „wojskową” grochówkę.

mt_ignore

Pełna fotorelacja - w naszej GALERII.

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl