top

Strona główna Aktualności Symfoniczna inauguracja obchodów twardogórskiego 725-lecia
Symfoniczna inauguracja obchodów twardogórskiego 725-lecia
Poniedziałek, 08 Styczeń 2018 13:56

Noworoczny koncert symfonicznyNiezwykle spektakularnym muzycznym akcentem zainaugurowane zostały obchody 725-lecia Twardogóry. W niedzielę, 7 stycznia 2018 r., w hali sportowo - widowiskowej odbył się Noworoczny Koncert Symfoniczny "Między słowami a muzyką", w wykonaniu orkiestry symfonicznej NFM Filharmonii Wrocławskiej. Z orkiestrą wystąpiły dwie wielkie artystki operowe: jedna z najbardziej uznanych

mezzosopranistek naszych czasów, Małgorzata Walewska oraz specjalizująca się w partiach operowych okresu włoskiego belcanta, sopranistka  Joanna Woś. W poprzedzającym koncert okolicznościowym przemówieniu, rozpoczynającym obchody 725-lecia nadania praw miejskich Twardogórze, Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Zbigniew Potyrała, zwrócił uwagę, że historię - zarówno państw, jak i regionów, czy miasta, takiego jak Twardogóra, piszą sami mieszkańcy - zarówno ci, którzy żyli na tych ziemiach ponad 7 wieków temu, jak i ci, którzy zasiedli na widowni dzisiejszego koncertu. Burmistrz serdecznie powitał: członków Honorowego Komitetu Organizacyjnego obchodów jubileuszu 725-lecia nadania praw miejskich Twardogórze, a także przybyłych samorządowców - władze powiatu i radnych powiatowych, radnych gminnych, sołtysów i przedstawicieli rad sołeckich, szefów firm i instytucji, kierowników gminnych jednostek samorządowych i gospodarczych, a ponadto przybyłych mieszkańców gminy i gości.

 

mt_ignore

Burmistrz Zbigniew Potyrała wyjawił, iż zamysłem było rozłożenie obchodów jubileuszu na większą ilość imprez, co zwiększy szanse, by wzięła w nich udział możliwie największa liczba mieszkańców i gości. Zwrócił uwagę na to, że informacja na temat planu obchodów została zamieszczona w okolicznościowym kalendarzu gminnym na 2018 rok, przeznaczonym dla każdej rodziny w naszej gminie. Zapraszając mieszkańców do udziału w imprezach towarzyszących obchodom jubileuszu życzył burmistrz, by udział ten stał się dla mieszkańców źródłem wielu miłych wzruszeń oraz dostarczył wielu pozytywnych wrażeń i zadowolenia. Burmistrz wyraził też życzenie, by rok 2018 byl rokiem dumy - dla twardogórzan i wszystkich przyjaciół naszego miasta. Dumy, że możemy mieszkać w tak pięknym mieście, w tak pięknym otoczeniu, wśród tak życzliwych i wspaniałych ludzi. Im wszystkim burmistrz Potyrała złożył wyrazy szacunku i uznania, skłaniając się głęboko. Z kolei anonsując mający się rozpocząć za chwilę koncert, burmistrz zwrócił uwagę, że jego wykonawcy, tj. orkiestra symfoniczna NFM Filharmonii Wrocławskiej, pod dyrekcją Bassema Samira Akiki, a szczególnie obydwie solistki - Małgorzata Walewska i Joanna Woś - godne są największych i najznamienitszych sal koncertowych świata. A tego wieczoru grają dla publiczności zgromadzonej w twardogórskiej sali widowiskowej. Następnie prowadzący koncert "Między słowami a muzyką", Ryszard Rembiszewski i Jacek Marczyński, wprowadzali widzów/słuchaczy w świat muzycznego piękna, ilustrującego wprawdzie opisane pzez twórców w przeszłości, lecz nadal aktualne dylematy ludzkich uczuć i emocji.

mt_ignore

Twardogórską galę noworoczną rozpoczął "walc nad walcami" Johanna Straussa syna "Nad pięknym modrym Dunajem. Występy div operowych rozpoczęła Joanna Woś. Twardogórska publiczność entuzjastycznie przyjęła wykonane przez nią arie miłosne: Musetty z opery "Carmen" Giacoma Pucciniego, a także Violetty z opery Giuseppe Verdiego "Traviata". Z kolei Małgorzata Walewska zachwyciła niezwykle sugestywnymi interpretacjami arii miłosnych: Dalili "Mon coeur s'ouvre a ta voix" (Me serce otwiera się na dźwięk twego głosu) z opery Samson i Dalila do muzyki Camille'a Saint-Saënsa, a następnie "Habanery" - znanego hitu z przebojowej opery Carmen Georges’a Bizeta.
Kulminacją tego wyjątkowego koncertu był oczywiście popularny "Marsz Radetzky’ego" Johanna Straussa ojca, z udziałem... publiczności żywiołowo zachęcanej przez niezwykle obiecującego młodego polsko-libanskiego dyrygenta - Bassema Samira Akiki. Efektem owacji na stojąco zachwyconej koncertem twardogórskiej publiczności był wykonany jako bis duet obydwu artystek.

mt_ignoreŻegnając twardogórską publiczność Ryszard Rembiszewski życzył, by porzekadło "muzyka łagodzi obyczaje" ziściło się - dla naszego kraju, a szczególnie dla wszystkich mieszkańców naszej gminy. Natomiast burmistrz Zbigniew Potyrała, po wręczeniu artystom kwiatów i podziękowaniu za wspaniały koncert, złożył wszystkim noworoczne życzenia.

Pełna fotorelacja dostępna w GALERII ZDJĘĆ

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl