top

Strona główna Aktualności Pamięć i radość - gminne obchody Dnia Niepodległości
Pamięć i radość - gminne obchody Dnia Niepodległości
Wtorek, 14 Listopad 2017 13:48

2017 11 14 recital roberta janowskiego 027Inauguracją gminnych obchodów Święta Niepodległości była uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i za Mieszkańców Miasta i Gminy Twardogóra, odprawiona w twardogórskiej Bazylice. W koncelebrze uczestniczyli: proboszcz Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze ks. Krzysztof Bucyk oraz ks. Piotr Dziubczyński.

Okolicznościową patriotyczną homilię wygłosił ks. Krzysztof Bucyk, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Rapsodia. W nabożeństwie licznie uczestniczyli mieszkańcy, władze gminy na czele z burmistrzem Zbigniewem Potyrałą i przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szydełko, twardogórscy radni powiatowi oraz dwanaście pocztów sztandarowych: Szkoły Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jarosława Iwaszkiewicza w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Domasławicach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Twardogórze, Ochotniczej Straży Pożarnej w Goszczu, Ochotniczej Straży Pożarnej w Grabownie Wielkim, Koła Łowieckiego Cyranka, Koło Łowieckie Tropowiec, NSZZ Solidarność Ziemi Twardogórskiej, Cechu Rzemiosł Różnych oraz poczet sztandarowy działający przy Parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze. Przed zakończeniem mszy świętej burmistrz Zbigniew Potyrała podziękował wszystkim jej uczestnikom za udział, a jednocześnie wspólną manifestację pamięci i hołdu ideom, które w trudnych latach walki o niepodległość przyświecały poczynaniom naszych przodków: Bóg, Honor, Ojczyzna. Słowa te widniejące dzisiaj na ornacie celebransa, przed stu laty były marzeniem, treścią życia, siłą i nadzieją.

mt_ignore

Bezpośrednio po mszy świętej złożone zostały wiązanki kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem przy kościółku Św. Trójcy: przez burmistrza Zbigniewa Potyrałę wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Gąsiorem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Twardogórze Witoldem Szydełko, a także - przez przewodniczącego Związku Kombatantów w Twardogórze Lucjana Kota, Przewodniczącego Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Twardogórze Jana Wieczorka i przewodniczącego Koła PZERiI w Goszczu Józefa Głowacza. W tym uroczystym akcie uczestniczył również przedstawiciel Rady Powiatu Oleśnickiego - twardogórski radny powiatowy Zdzisław Kuc.

mt_ignore

Artystycznym akcentem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości był recital Roberta Janowskiego z zespołem, na który – do hali sportowo - widowiskowej GOSiR w Twardogórze - mieszkańców naszej gminy zaprosił Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Zbigniew Potyrała. Koncert poprzedzony został zainicjowanym przez burmistrza wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Burmistrz Zbigniew Potyrała witając audytorium, wyraził swą radość, że twardogórzanie tak licznie przybyli, by wspólnie świętować, by radować się odzyskaniem niepodległości przez  Polskę. Zwrócił jednak uwagę, że oczywistym i ważnym jest kultywowanie tej pamięci i celebrowanie rocznicy 11 listopada 1918 roku w odniesieniu do ludzi starszych, których losy często dramatycznie splatały się z losami naszego państwa, którzy dla tej niepodległości poświęcili wszystko, czasem łącznie z ofiarą swojej krwi, a nawet życia, którym za to należy się hołd, pamięć i wdzięczność. Z drugiej strony obchody te są również swoistą powinnością wobec młodego pokolenia, któremu należy uzmysławiać, że niepodległość nie jest stanem stałym, że o niepodległość trzeba dbać, trzeba ją pielęgnować - pracą, zaangażowaniem i patriotyzmem, oby nigdy już nie na polu bitwy. Nawiązując do wspólnej radości z odzyskanej niepodległości burmistrz Potyrała zwrócił uwagę, iż czymś, co przynosi radość i jednocześnie łączy ludzi - jest muzyka. Stąd w programie obchodów gminnych Święta Niepodległości – po przedpołudniowej mszy świętej i złożeniu wieńców pod pamiątkowym obeliskiem – wieczór z muzyką w wykonaniu znanego i lubianego muzyka (wokalisty i kompozytora), aktora i prezentera, Roberta Janowskiego ze swoim zespołem.

mt_ignore

Już od pierwszych dźwięków i taktów otwierającego recital utworu Wystarczy być widzowie i słuchacze ulegli emanującemu nastrojowi spokoju, radości z chwil życia i pogody ducha. Z całą pewnością – oprócz scenicznych walorów samego wokalisty – wpływ na to mieli towarzyszący mu na scenie wybitni instrumentaliści, jak: saksofonista multiinstrumentalista Mariusz „Fazi” Mielczarek (znany ze współpracy m. in. z Marylą Rodowicz, Edytą Górniak, Edytą Geppert, czy Ryszardem Rynkowskim), kontrabasista i gitarzysta basowy Mirosław Wiśniewski (basista w zespołach Edyty Górniak, Ryszarda Rynkowskiego i Zbigniewa Wodeckiego; grał z muzykami ze światowej czołówki jazzu takimi jak Dean Brown z Marcus Miller Band, Eric Marienthal z Chick Corea Band), pianista i aranżer Tomasz Filipczak (współpracował m. in. z Januszem Radkiem, Łukaszem Zagrobelnym, czy Ireną Santor, a także z Teatrem Roma, Teatrem Muzycznym w Gdyni, Studio Buffo, Teatr Rampa), perkusista Mariusz Mocarski (koncertujący i nagrywający z wieloma artystami reprezentującymi różne style muzyczne od klasyki (Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej), przez pop i rock, do występów w stylistyce jazzowej i folkowej), gitarzysta Przemysław Świerk (współpracował i współpracuje z artystami takimi jak: Wojciech Pilichowski, Natasza Urbańska, Ewelina Lisowska, Hania Stach, Jacek Kawalec czy Dawid Kwiatkowski). Robert Janowski błyskawicznie nawiązał żywy kontakt z publicznością, często w sposób żartobliwy, nawiązujac do swojego autorskiego programu telewizyjnego "Jaka to melodia". Każdy z zaprezentowanych utworów poprzedzany był jego osobistym komentarzem – nierzadko dowcipnym. W specjalnie przygotowanym przez artystę na ten wieczór muzycznym zestawie znalazły się kompozycje autorskie, jak np. Niespełnień most, czy Może zmieni się czas, ale także popularne polskie utwory jak Uciekaj moje serce Seweryna Krajewskiego, Deszcz (I tak się trudno rozstać), czy  Obudź się z repertuaru Oddziału Zamkniętego, przebój Ryszarda Rynkowskiego Za młodzi, za starzy, a ponadto Kiedy byłem małym chłopcem Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout. Klimat wieczoru świetnie uzupełniły też zagraniczne perełki muzyczne, jak Belle z francuskiego musicalu "Notre Dame de Paris".

mt_ignore

Gościnnie – w środkowej części koncertu – kilka standardów światowej muzyki popularnej zaprezentował William Prestigiacomo, mieszkający w Polsce włoskiego pochodzenia wokalista i autor tekstów. W jego niezwykle ekspresyjnym i przekonującym wykonaniu zabrzmialy w twardogórskiej hali m. in. Se bastasse una canzone z repertuaru Erosa Ramazotti'ego, czy Isn't she lovely z repertuaru Steve Wondera oraz You Are So Beautiful z repertuaru Joe Cocker. Finałem koncertu był cover Szczęście jest we mnie, znany m. in. z wykonania przez Zbigniewa Wodeckiego. Żegnajac się z zebranymi Robert Janowski przyznał, że umiejętność obcowania ze sztuką to rzadki dar, który należy pielęgnować. "Umiecie słuchać muzyki, czyli jesteście wrażliwi" – podsumował artysta. Oczywiście nie obyło się bez bisu, zresztą uzasadnionego gromkimi brawami. Był nim utwór niezwykły, ponadczasowy, a w intencji Roberta Janowskiego - stanowił podziękowanie i hołd dla twardogórskiej publiczności, a jednocześnie był puentą całego koncertu: Modlitwa Bułata Okudżawy.

mt_ignore
Po koncercie – mimo zmęczenia artysta pozował do wspólnych zdjęć z uczestnikami koncertu.
Fotorelację z obchodów można obejrzeć w GALERII ZDJĘĆ.

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl