top

Strona główna Aktualności Jak przetrwać upał?
Jak przetrwać upał?
Wtorek, 01 Sierpień 2017 13:50

upał-poradnik-1Według prognozy IMGW, do 5 sierpnia br. na terenie większości kraju występować będą upały (do 37 st.C na południu). Ostrzeżenia 3. stopnia obowiązują dla województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Oto kilka praktycznych zaleceń lekarskich, by przetrwać zbliżającą się falę w upałów:

W czasie upałów należy unikać przebywania na otwartej przestrzeni w godzinach największego nasłonecznienia. Wysokie temperatury wiążą się z nasileniem objawów chorób meteorotropowych oraz układu krążenia. Trzeba unikać bezpośrednio działających promieni słonecznych, zwłaszcza w godzinach południowych, kiedy temperatury i nasłonecznienie są największe. Zbyt intensywny wysiłek fizyczny w czasie gorącego dnia, a także zbyt długie przebywanie na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu mogą spowodować uraz termiczny.

Aby zminimalizować negatywne skutki wysokich temperatur i nie dopuścić do oparzeń słonecznych, odwodnień i omdleń bardzo ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

  • Przede wszystkim należy regularnie pić duże ilości wody, szczególnie niegazowanej, a także zakładać luźne ubrania (nie z tworzyw sztucznych) w jasnym kolorze, które odbijają promieniowanie słońca oraz pomagają utrzymywać normalną temperaturę ciała.
  • Ważna jest także odpowiednia dieta, eliminująca spożywanie potraw ciężkostrawnych i tłustych na rzecz lekkich posiłków z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Skórę trzeba chronić kremem z filtrem UV, oczy okularami z ciemnymi szkłami ochronnymi, a twarz i głowę kapeluszem z szerokim rondem, chustką lub czapką z daszkiem.
  • Unikać należy także skrajnych zmian temperatur. Chłodny prysznic natychmiast po przebywaniu w upale może spowodować bowiem wystąpienie efektu hipotermii.
  • Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, osoby z chorym układem krążenia oraz dzieci.

Trzeba pamiętać, że upalne dni źle znoszą także zwierzęta. Najważniejszą zasadą jest zapewnienie im swobodnego dostępu do czystej, świeżej wody. Absolutnie nie wolno również zamykać zwierząt w samochodzie zostawionym w pełnym słońcu.
Wysokie temperatury to także wzrost zagrożenia pożarowego w lasach oraz zwiększone uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg.
 
Poniżej publikujemy specjalnie przygotowany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poradnik "Jak przygotować się na upał?".

Poradnik Poradnik Poradnik Poradnik   

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl