top

Strona główna Aktualności Historia z katedrą w tle
Historia z katedrą w tle
Poniedziałek, 15 Maj 2017 10:50

P1010671W piątek, 12 maja, w sali teatralnej pałacu w Goszczu, odbyła się premiera widowiska słowno-muzycznego pt. "Historia z Katedrą w tle", którego scenariusz - autorstwa Nadiji Łomanowej-Barańskiej - został oparty na motywach powieści Victora Hugo „Katedra Marii Panny w Paryżu”, z wykorzystaniem utworów muzycznych, autorstwa Richarda Cocciante, ze spektaklu „Notre-Dame de Paris” .

Twardogórskie przedstawienie – zaprezentowane również w sobotę, 13 maja br. - jest efektem współpracy Stowarzyszenia Viva Art oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze.  Odczytywane (jako narracja spektaklu) fragmenty powieści Victora Hugo, to włączenie się w ogólnopolski program Rodzinne Czytanie oraz trwający w tym czasie Tydzień Bibliotek.
"Historia z Katedrą w tle" to nie tylko historia o miłości – opowiada też bowiem o grzechu, pożądaniu i niespełnieniu. Osnową tej opowieści są losy: słynnej cygańskiej bohaterki – Esmeraldy, a także niezwykle oryginalnej postaci Quasimodo, opisanej przez Victora Hugo w swojej powieści, znanej w Polsce również pod tytułem "Dzwonnik z Notre-Dame".

Twórcy spektaklu:
- scenariusz, reżyseria i scenografia - Nadija Łomanowa Barańska;
- aktorzy:

  • włóczędzy i mieszkańcy Paryża: Iryna Gołowacz, Halina Makarczuk, Dominika Woźniak i Kryspina Krajewska;
  • przywódca włóczęgów Clopin – Justyna Słaba;
  • Narrator i poeta Gringoire – Marcin Grabowski;
  • kapitan Febus – Maciej Knap;
  • Fleur-de Lys – Agata Głowacz;
  • archidiakon Frollo – Konrad Tesznar;
  • Esmeralda: Jolanta Huryn, Maja Olszańska i Nadija Łomanowa-Barańska;
  • Quasimodo – Mateusz Olek;

a także:
- choreografia i kostiumy - Iryna Gołowacz (BPMiG);
- makijaże: Halina Makarczuk i Dorota Babij;
- oświetlenie - Patrycja Frączyk;
- oprawa dźwiękowa i nagłośnienie: Barbara Franc (piątek, 12.05.) i Maria Pecican (sobota, 13.05.) oraz Robert Orlikowski (GOSiR).

Zarówno w piątek, jak i w sobotę nie było łatwo znaleźć wolne miejsce na widowni. Piątkową prapremierę zaszczycił swoją obecnością na widowni burmistrz Zbigniew Potyrała, wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Gąsiorem, a także Witold Szydełko, Przewodniczący Rady Miejskiej. Natomiast w sobotę na widowni zasiadł Ryszard Gil, Prezes Stowarzyszenia Św. Magdaleny.

Twórcom przedsięwzięcia, na czele z reżyserem Nadiją Łomanową-Barańską, dziękujemy za bogate, poruszające wrażenia i przekazujemy wyrazy serdecznego uznania za włożony trud, a członkom Stowarzyszenia Viva Art oraz dyr. Beacie Pięcie i pracownicom Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. Władysława Stanisława Reymonta w Twardogórze – gratulujemy tak udanej współpracy.

(fot. Andrzej Makarczuk)

title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title title title title
title title title    

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 Czytanie oraz trwający właśnie Tydzień Bibliotek
 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl