13 marca w budynku Centrum Usług Wspólnych w Twardogórze przy ul. 1 Maja 2 odbyła się XXV Sesja Rady Miejskiej w Twardogórze. Burmistrz Zbigniew Potyrała, rekomendując przyjęcie dwóch pierwszych z przedłożonych do rozpatrzenia projektów uchwał, tj.: w sprawie zmian budżetu i w budżecie gminy na rok 2017 oraz w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia wieloletniej
prognozy finansowej Gminy Twardogóra, wyjaśnił, że stanowiący najistotniejszą część proponowanych zmian w budżecie wzrost planowanych wydatków budżetowych o kwotę 1.639.400 zł związany jest z koniecznością uzupełniania środków w wysokości 2,5 mln zł na inwestycję pn. "Budowa krytej pływalni przy ul. Wrocławskiej w Twardogórze w ramach programu Dolnośląski Delfinek". Na tę kwotę złożyły się: oszczędności uzyskane z nakładów na inne realizowane w tym roku inwestycje, których przewidywany koszt - w wyniku przeprowadzonych przetargów – okazał się niższy niż założono w pierwotnej uchwale budżetowej, a ponadto – z wygospodarowanej nadwyżki budżetowej. Radni zostali następnie zapoznani z pozytywnymi opiniami: Komisji Strategii i Rozwoju oraz Komisji Budżetowo-Finansowej wobec projektów uchwał objętych porządkiem obrad, a następnie – radni uchwalili obydwie uchwały.
Z kolei, rekomendując radnym podjęcie uchwał: w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego, na okres od dnia 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r., a także w sprawie likwidacji publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze prowadzonej przez Gminę Twardogóra, burmistrz Potyrała, nawiązał do swojego wystąpienia przed uchwaleniem na poprzedniej sesji obydwu uchwał intencyjnych w przedmiotowej sprawie. Uzupełniając ówczesne wystąpienie, burmistrz poinformował o wydanych opiniach Dolnośląskiego Kuratora Oświaty dotyczących: projektu uchwały nr 3 w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego oraz projektu uchwały nr 4 w sprawie likwidacji publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze prowadzonej przez Gminę Twardogóra. Obydwie opinie są pozytywne, z tym, że postanowienie, dotyczące uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjum do nowego ustroju szkolnego uzyskało opinię pozytywną, pod warunkiem: uzupełnienia uchwały o datę włączenia Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Twardogórze do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Twardogórze, a ponadto – pod warunkiem ujęcia w tej uchwale Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów w Twardogórze, uwzględniając datę zakończenia jej działalności. Obydwa projekty uchwał uzyskały ponadto pozytywne opinie trzech związków zawodowych: ZZ Solidarność, ZZ ZNP oraz Forum Związków Zawodowych Zarząd Województwa Dolnośląskiego.
W ramach debaty przed głosowaniem nad przyjęciem projektów tych uchwał, radny Przemysław Paprocki odczytał treść petycji Małgorzaty Kobik-Filipiak, dotyczącej przedmiotu obydwu projektów uchwał. Następnie radni przegłosowali przyjęcie obydwu uchwał w brzmieniu zgodnym z przedłożonymi pod obrady projektami. 1 września 2017 r. Twardogórskie gimnazjum zostanie włączone w strukturę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II (SP2). Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi gimnazjum, staną się pracownikami SP2, a mienie gimnazjum stanie się mieniem SP2. Po likwidacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Noblistów (SP1), wszyscy uczniowie w Twardogórze będą się uczyć w jednej szkole, w dwóch budynkach: w budynku obecnej SP1 przy ul. Św. Jadwigi 7 – dzieci młodsze (klasy I – III), a także w budynku SP2 przy ul. Stefana Batorego 5 – uczniowie starsi (klasy IV – VIII). Odległość obydwu obiektów w linii prostej to 860 m. Takie zróżnicowanie przeznaczenia tych obiektów pozwala na optymalne wykorzystanie bazy dydaktycznej i sportowej. Obiekt przy ul. Stefana Batorego 5, to 30 sal lekcyjnych (w tym: klasopracownie przedmiotowe, dostosowane do konkretnych przedmiotów), dwie biblioteki, 2 pomieszczenia świetlicowe, 2 sale komputerowe (150 stanowisk komputerowych, z serewrownią, oprzyrządowaniem, wykupionymi licencjami), sala gimnastyczna (z dostępem do kompleksu sportowego GOSiR, planowanym dostępem do przyszłej pływalni Delfinek i towarzyszącego jej lodowiska). Zapewnia równe szanse wszystkim twardogórskim uczniom klas starszych. Z kolei przeznaczony dla uczniów młodszych obiekt przy ul. Św. Jadwigi 7 (12 sal lekcyjnych, sala komputerowa, pomieszczenia świetlicy i sala gimnastyczna) stwarza bezpieczną przestrzeń dla rozwoju w początkowym etapie kształcenia. Po zapewnieniu wysokich standardów wyposażenia – bazy dydaktycznej i sportowej jednakowej dla wszystkich uczniów z tego przedziału wiekowego – zapewnia im równe szanse rozwoju.
Dane demograficzne w zakresie liczby urodzeń wskazują na potrzebę zapewnienia co roku 4 oddziałów, dla których w pierwszym etapie edukcyjnym potrzebnych będzie 12 sal lekcyjnych i taką wielkość zapewnia obiekt przy ul. Św. Jadwigi 7. Nadzór pedagogiczny w tej części sprawowany będzie (na miejscu) przez wicedyrektora. Uczniów i rodziców obsługiwać będzie sekretariat, do dyspozycji będzie jadalnia i świetlica szkolna, a także gabinet pomocy przedmedycznej i szkolny pedagog. W obiekcie przy ul. Stefana Batorego 5 docelowo uczyć się będzie 20 oddziałów klas IV – VIII, co zapewni optymalne wykorzystanie istniejącej bazy, możliwość nauczania międzyoddziałowego na wybranych przedmiotach (języki obce, matematyka, przyroda) i kontynuację klas sportowych, które funkcjonują w gimnazjum. Tylko takie rozwiązanie zapewnia osiagnięcie nadrzędnego celu wprowadzanych zmian: zapewnienie równego dostępu do najlepszej oferty oświatowej, zarówno infrastrukturalnej, jak i edukacyjnej. Istotne jest to, że do osiagnięcia tego celu wykorzystane będą zasoby dostępne w Twardogórze w momencie wdrażania reformy, czyli: bezpieczna, nieduża szkoła dla młodszych uczniów oraz bardzo dobrze przygotowana pod względem wyposażenia w pomoce dydaktyczne i sprzęt, wraz z bazą sportową, większą szkołą dla starszych uczniów.
|