Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w sobotę 27 sierpnia na terenie, na którym znajduje się największa na świecie prywatna kolekcja fragmentów "Muru Berlińskiego". Uroczystości rozpoczęły się przemarszem z placu zabaw obok sklepu w Sosnówce - na plac przy murze. W korowodzie, prowadzonym przez starostów dożynek, Państwo Martę i Daniela Nicpoń,
znaleźli się przedstawiciele władz Gminy Twardogóra, na czele z burmistrzem Zbigniewem Potyrałą, jego zastępcą - Ryszardem Gąsiorem oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szydełko, a ponadto zaproszeni goście - na czele z Piotrem Babiarzem, Posłem na Sejm RP oraz Alojzym Kuligiem - Przewodniczącym Rady Powiatu, reprezentującym Starostę Oleśnickiego. Zasadnicza część korowodu dożynkowego stanowiły delegacje: sołectw naszej gminy, ogródków działkowych i Spółdzielni Kółek Rolniczych.
Po zajęciu miejsc przez delegacje i zaproszonych gości, a także po krótkim przedstawieniu programu obchodów przez konferansjera, rozpoczęła się polowa Msza święta. Mszę św. koncelebrował (i wygłosił okolicznościową homilię) ks. Ryszard Jeleń – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze wraz z ks. Sylwestrem Krzywańskim – proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Grabownie Wielkim. Tuż po zakończeniu nabożeństwa burmistrz Zbigniew Potyrała przyjął uroczyście z rąk starostów dożynek dożynkowy bochen chleba z pierwocin tegorocznych zbiorów. Wszystkich uczestników święta plonów, w tym zaproszonych gości, oficjalnie powitał gospodarz dożynek - Burmistrz Miasta i Gminy Twardogóra Zbigniew Potyrała, który za codzienny trud i tegoroczne plony podziękował rolnikom, sadownikom, działkowcom, ogrodnikom, pszczelarzom i wędkarzom. Nawiązując do 30 lat swojej pracy, burmistrz zwrócił uwagę na ogromne zmiany jakie zaszły na polskiej wsi, jakie zaszły w mentalności mieszkańców takich gmin, jak gmina twardogórska. Burmistrz podkreślił tez, jak ważny w dzisiejszych czasach jest szacunek dla pracy, a szczególnie dla pracy tak specyficznej, jak praca rolnika. Nawiązując z kolei do słów Św. Jana Pawła II o cywilizacji miłości, burmistrz Potyrała zachęcił do budowania cywilizacji odpowiedzialności – odpowiedzialności każdego, w każdym miejscu pracy i w domu, każdego dnia, odpowiedzialności za rodzinę, dom, gminę, region i ojczyznę. Burmistrz zwrócił uwagę, iż tej odpowiedzialności wszyscy powinniśmy uczyć się właśnie od rolników. Na zakończenie swojego wystąpienia burmistrz, zachęcając do wspólnego świętowania, do wspólnej zabawy, zwrócił uwagę, że z jednej strony jest to naturalna forma wypoczynku po ciężkim trudzie, a z drugiej strony - okazja do zacieśniania więzi, integrujących społeczności lokalne.
Z rąk burmistrza Potyrały tradycyjne bochenki chleba otrzymali: Piotr Babiarz (Poseł na Sejm RP), Alojzy Kulig (Starostwo Powiatowe w Oleśnicy) i Witold Szydełko (Rada Miejska w Twardogórze), Ryszard Gąsior (zastępca burmistrza), a także sołtysi i przedstawiciele organizacji rolniczych i ogrodniczo-sadowniczych z naszej gminy. Następnie rozpoczęły się obrzędy dożynkowe, przygotowane przez pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Twardogórze im. Władysława Stanisława Reymonta oraz pod kierownictwem artystycznym Urszuli Konopko, muzycznym Roberta Orlikowskiego (GOSiR) i w wykonaniu zespołów: Czerwona Kalina z Twardogóry, Dziewczyny Haliny (z Sądrożyc) oraz Grabowianie - z Grabowna Wielkiego. W trakcie obrzędów dożynkowych dzielono się chlebem z pozostałymi uczestnikami uroczystości. W programie znalazło się też miejsce na wręczenie oficjalnych wyróżnień - odznaczenia Zasłużony dla Rolnictwa, Minister Rolnictwa przyznał Krzysztofowi Choduniowi – z Grabowna Małego i Zbigniewowi Puchale – z Nowej Wsi Goszczańskiej.
Po części oficjalnej rozpoczął się koncert zespołu The Liverpool, specjalizującego się w przebojach The Beatles. Przeprowadzone zostały następnie (przez pracowników twardogórskiego GOSiR-u) dwa widowiskowe konkursy: na ujeżdżanie mechanicznego byka i na dojenie sztucznej krowy. W konkursie na ujeżdżanie "byka" bezkonkurencyjny był przedstawiciel Sołectwa Drągów, kolejne miejsca zajęli przedstawiciele sołectw: Drogoszowice (II m.) i Chełstów (III m.); w konkursie "dojenie krowy" zwyciężył przedstawiciel Sołectwa Grabowno Małe, wyprzedzając przedstawicieli sołectw: Olszówka (II m.) i Moszyce (III m.). Zwycięzcy konkursów otrzymali z rąk burmistrza nagrody rzeczowe, a widzowie tych zmagań konkursowych – sporą porcję wyśmienitej zabawy i emocji. W przerwie między konkurencjami odbył się występ dziewcząt ze Szkoły Tańca "Jast". Natomiast w trwającym od początku części oficjalnej konkursie za najpiękniejszy wieniec dożynkowy, jury uznało wieniec z Bukowinki - zwycięski wieniec będzie reprezentował naszą gminę na Dożynkach Powiatowych, 17 września w Oleśnicy. Kolejne wyróżnienia przyznano wieńcom: z Chełstówka (II miejsce) oraz Sosnówki (III miejsce). Nowością był konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy, w którym decydowały głosy sołtysów - w tym rankingu zwyciężył wieniec z Sosnówki. Wreszcie przyszedł czas na trwającą do późnych godzin nocnych zabawę taneczną przy muzyce w wykonaniu zespołu VIET-CONG.
Zarówno uczestnicy imprezy, którzy tak licznie bawili się do końca zabawy, jak i ci, którzy wcześniej opuścili jej teren, świetnie się bawili – zarówno uczestnicząc czynnie w obrzędzie dożynkowym, zabawie tanecznej, czy konkursach, jak i obserwując każde z tych wydarzeń. Wiele radości, którą dostarczył udział w tegorocznym Święcie Plonów jego uczestnikom, wydaje się największym uhonorowaniem wyjątkowej (czy wręcz misyjnej) pracy rolnika. Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia tegorocznych Dożynek Gminnych w Sosnówce burmistrz Potyrała podziękował jeszcze w trakcie ich trwania, gratulując tak udanej i bogatej w pozytywne emocje imprezy.
PEŁNA FOTORELACJA DOSTĘPNA W GALERII ZDJĘĆ.
Tegoroczne wieńce dożynkowe można podziwiać do dnia 31 sierpnia w twardogórskim kościele pw. Św. Trójcy i Matki Boskiej w godzinach 10:00 - 16:00. Wystawa zorganizowana została przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Twardogórze im. Władysława Stanisława Reymonta.

|