27 czerwca w Starym Młynie w Niesułowicach kapituła Znaku "Dolina Baryczy Poleca" uroczyście wręczyła długo wyczekiwane certyfikaty tegorocznej edycji - wyróżniono certyfikatem 25 produktów i 34 usługi, a ponadto rekordowa liczba 22 kandydatów otrzymała nominację do Znaku: 7 produktów i 15 usług. Przedstawicielom tak uhonorowanych osób i podmiotów wyróżnienia
te wręczane były przez przewodniczącą Kapituły Znaku Martę Kamińską oraz przez prezesa Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Ingę Demianiuk – Ozgę.
Pośród wyróżnionych w edycji 2016 r. usługodawców znalazły się również podmioty z Gminy Twardogóra, a są to:
- Hotel GOSiR Twardogóra – kat. noclegi,
- Campus Domasławice – sport i rekreacja - kat. usługi rekreacyjne – turystyka przyjazna środowisku,
- Warsztaty „Zielona Architektura” Pracowania „Kreacja” (Campus Domasławice) - kat. usługi edukacyjne,
Kandydatami do znaku zostali:
- Karp milicki Gospodarstwo rybackie Drogoszowice, Jerzy Kabaciński - kat. produkty,
- Domek letniskowy Drogoszowice, Jerzy Kabaciński - kat. noclegi,
- Centrum Inicjatyw Wiejskich Chełstów - kat. noclegi,
- Łowisko wędkarskie w Drogoszowicach, Jerzy Kabaciński - kat. usługi rekreacyjne - turystyka przyjazna środowisku.
W uroczystej Gali udział wzięli: zaproszeni Użytkownicy i Kandydaci, członkowie Kapituły przyznającej Znak oraz nominacje, przedstawiciele władz samorządowych, Ambasadorowie Znaku, dyrektorzy ośrodków kultury Doliny Baryczy i lokalne media. System promocji „Dolina Baryczy Poleca” powstał w roku 2008 z potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców regionu z inicjatywy organizacji pozarządowych i osób fizycznych, zainteresowanych wspieraniem zrównoważonego rozwoju Doliny Baryczy. Znak "Dolina Baryczy Poleca" jest zarządzany przez Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, które kreuje, realizuje i pozyskuje finansowanie na działania skierowane do producentów i usługodawców w ramach systemu. O prawo do posługiwania się Znakiem mogą ubiegać się osoby lub podmioty mające miejsce zamieszkania lub siedzibę i prowadzące legalną działalność na terenie Doliny Baryczy. Ocena wniosków odbywa się co najmniej raz do roku. Znak przyznawany jest produktowi lub usłudze a nie producentowi czy usługodawcy, stąd podmiot, który otrzymał prawo do posługiwania się Znakiem może stosować go wyłącznie do konkretnego produktu lub usługi a nie całej swojej oferty. Wyróżnione produkty i/lub usługi jest zobowiązany stosownie wyróżnić. Nominacje przyznawane są nowym produktom i usługom, które ubiegają się o certyfikat Znaku po raz pierwszy. Nominowani otrzymują status kandydata i będąc w tzw. „okresie próbnym” muszą wykazać się zaangażowaniem we współpracy z innymi podmiotami, promocją obszaru i tworzenia lub umacnianie oferty, wynikającej ze specyfiki Doliny Baryczy. Będą mogły starać się o pełne prawo do Znaku (status Użytkownika) w kolejnej edycji.
Wykaz wszystkich użytkowników i kandydatów do Znaku: www.dbpoleca.barycz.pl/events/view/111#scroll-to
Fot: Łukasz Gościniak i Marcin Skiba - Archiwum PdDB |