top

Strona główna Aktualności Dotyk historii, czyli Muzeum Regionalne przy ZSP w Twardogórze
Dotyk historii, czyli Muzeum Regionalne przy ZSP w Twardogórze
Środa, 18 Maj 2016 09:25

2016 05 18 muzeum zspKonsekwentnie prezentujemy i przypominamy wszelkie inicjatywy i przedsięwzięcia, które wspierają tworzenie naszej gminnej tożsamości regionalnej, zarówno inicjując jej współczesny rozwój, jak również – przypominając historyczny dorobek. Oto przypomnienie niezwykłej placówki muzealnej, która od lat działa w naszym mieście i zasługuje na uwagę mieszkańców naszej Gminy oraz odwiedzających ją gości.
Historia Muzeum Regionalnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze jest ściśle związana z funkcjonowaniem Szkoły.
Wielkie zasługi w jego powstaniu miał nauczyciel  historii, Alojzy Zielecki. Dzięki niemu w 1957 r. zaczęto akcję planowego gromadzenia pamiątek historycznych. W wyniku tych działań udało się pozyskać wiele cennych artefaktów: starodruków, numizmatów, zabytków kultury materialnej, a nawet… broni białej. Próby stworzenia ekspozycji stałej w zabytkowym poewangelickim kościele w Twardogórze nie powiodły się. Sukcesem zakończyły się dopiero starania  dyrektora Stanisława Sawickiego.
15 lutego 1977 r. doszło do pierwszego udostępnienia zbiorów publiczności. Ekspozycja stała zyskała miano Muzeum Szkolnego Ziemi Twardogórskiej. Adaptacją szkolnych pomieszczeń, fachowym gromadzeniem i udostępnianiem zajął się prawdziwy pasjonat historii, nauczyciel - Alojzy Wieczorek. Przez ponad 30 lat pracował on nad wzbogacaniem zbiorów, zachęcając młodzież do uczestnictwa w tym procesie.

mt_ignoreJuż w pierwszym roku działalności muzeum odbyło się tu pierwsze spotkanie z pracownikami muzeów wrocławskich, połączone z prezentacją zbiorów. W latach dziewięćdziesiątych ekspozycję zwiedzili uczestnicy Dolnośląsko-Wielkopolskiego Spotkania Regionalnego, a także animatorzy kultury regionalnej ówczesnego województwa wrocławskiego. W roku szkolnym 1998/1999 zasoby muzeum zyskały nową lokalizację - pomieszczenia zaadaptowane po poradni psychologiczno-pedagogicznej. Ten właśnie obiekt jest siedzibą Muzeum - aż po dzień dzisiejszy, od 2007 r. pod opieką Katarzyny Krzywdy.
Zbiory Muzeum Regionalnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Twardogórze nieprzerwanie służą edukacji regionalnej: udostępniane są uczniom i studentom, a w 2008 r. zostały udostępniono uczestnikom jubileuszu 60-lecia Szkoły. W maju 2012r. muzeum udostępnione zostało mieszkańcom miasta do zwiedzania.
mt_ignoreW gablotach muzeum znajdują się najstarsze dokumenty dotyczące ziemi twardogórskiej. Prawdziwą perełką jest iluminowany „Brewiarzyk Tercyarski czyli książka modlitewna dla braci i sióstr III-go zakonu św. O. Franciszka”. Na uwagę zasługuje „Kalendarz Ilustrowany dla Polaków mieszkających na Śląsku” wydany w Cieszynie w 1903 r., egzemplarz znaleziony w Oławie. Wśród starych fotografii można znaleźć  zdjęcie ostatniego niemieckiego burmistrza Twardogóry, wraz z rodziną. Ciekawa jest też historia numizmatów, wśród których znajdują się np. medale „Za Odrę, Nysę, Bałtyk” czy „Dla poległych na polu chwały”. Niemniej interesujące są zbiory sztuki  użytkowej - na uwagę zasługują zwłaszcza: żarna do mielenia zboża, cepy, żelazka z duszą, czy skrzynkowe aparaty fotograficzne.
Zachęcamy do zwiedzania muzeum. Warto wcześniej zaanonsować taki zamiar, telefonując pod numer  (71) 3158014. (http://muzeumzsp.ucoz.pl/)

gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1 gallery1

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl