Twardogórscy przedsiębiorcy różnych branż spotkali się z burmistrzem Zbigniewem Potyrałą 21 maja w świetlicy wielofunkcyjnej w Moszycach. Było to pierwsze z cyklu zaplanowanych przez Burmistrza spotkań, będące jedną z form dialogu między władzą samorządową a lokalnym środowiskiem mającą na celu wyłonienie kierunków rozwoju gospodarczego i najefektywniejsze
wykorzystanie wydatków gminy dla jej rozwoju oraz rozwoju przedsiębiorczości. Burmistrz zaproponował spotkania w tak licznym składzie co dwa lata, a do częstych, roboczych kontaktów zasugerował utworzenie zespołu do spraw współpracy z samorządem w skład którego weszli by m.in. przedstawiciele: największego pracodawcy w gminie, firmy z kapitałem zagranicznym, Cechu Rzemiosł Różnych, spółdzielni, biur rachunkowych i małych przedsiębiorstw. Tak zróżnicowany skład umożliwi szerokie spektrum informacji i zapewni sprawną współpracę.
Burmistrz nawiązał też do kwestii związanych z podatkami, które mają zostać utrzymane na dotychczasowym poziomie w najbliższych latach, ale które zamierza poddać głębokiej analizie oraz z systemem zachęt dla przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów w postaci zmienionej uchwały dotyczącej pomocy de minimis, która dotychczas była mało przyjazna przedsiębiorcom, przez co niewiele podmiotów z niej korzystało. Ponadto przedstawił zamierzenia inwestycyjne gminy dotyczące m.in. budowy kanalizacji, dopłat do przyłączy kanalizacyjnych i alternatywnych źródeł energii, a także przybliżył realizowane inwestycje, które mają szanse uzyskania w tym roku dofinansowania na poziomie 12,5 mln zł. Podjął również temat zintensyfikowania działań mających na celu zagospodarowanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe i przemysłowe (analiza terenów do sprzedaży, opracowanie nowego studium zagospodarowania przestrzennego), zadeklarował pomoc pracowników urzędu w uzyskaniu informacji o możliwościach pozyskania środków unijnych dla przedsiębiorstw oraz zachęcił do sponsoringu tegorocznych Dni Twardogóry oraz meczu piłki siatkowej Polska - Austria w ramach Ligii Europejskiej, który odbędzie się w lipcu br. w Twardogórze.
Spotkanie miało posłużyć także wymianie doświadczeń i zdobyciu wiedzy w sprawach ważnych dla rozwoju twardogórskich firm dlatego wzięli w nim udział również przedstawiciele instytucji z którymi na codzień przychodzi kontaktować się przedsiębiorcom. Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Oleśnicy Irena Lisikiewicz przedstawiła ofertę dla pracodawców zainteresowanych uzyskaniem pomocy w podnoszeniu kwalifikacji pracowników, kandydatów do pracy i samych pracodawców, zachęciła do składania wniosków o dofinansowanie wynagrodzeń, kursów, studiów podyplomowych, staży, prac interwencyjnych, wyposażenia stanowiska pracy, i wiele innych. Ze stanem bezpieczeństwa naszej gminy poinformował zebranych Jacek Gałuszka - Komendant Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy, który określił nasz rejon jako jeden z bezpieczniejszych w powiecie oleśnickim, uplasowaliśmy się na 4 pozycji wśród 8 gmin. Miesięcznie zgłaszanych jest średnio 10-15 zdarzeń. Komendant zapowiedział zmiany w twardogórskim komisariacie, gdzie planuje zwiększyć dwa etaty z funkcją dzielnicowego oraz większy nacisk położyć na patrole piesze. Zasygnalizował niepokojące sygnały dotyczące wzrostu przestępczości gospodarczej w powiecie oleśnickim w związku z czym powołany został dziewięcioosobowy zespół do spraw tego rodzaju przestępczości, z tego jeden etat w Twardogórze. Przypomniał również o zmianie przepisów drogowych, które obowiązują od poniedziałku. O programie dofinansowania przedsiębiorstw w formie bezzwrotnego wsparcia na projekty inwestycyjne i o charakterze doradczym poinformował Mariusz Gomulski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Oleśnicy (samodzielne stanowisko obsługi klientów z ZUS). W zależności od wielkości przedsiębiorstwa można uzyskać dofinansowanie dotyczące poprawy bezpieczeństwa i zdrowia w miejscu pracy od 40 do 500 tys. zł. Zachęcał również do korzystania z usług ZUS-u oferowanych przez internet jak choćby wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek. Na temat zmian w prawie budowlanym, które wejdą w życie na przełomie czerwca i lipca oraz problemów z przekazywaniem obiektów do użytkowania wypowiedział się Ryszard Łukoszko - powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Na zakończenie spotkania przedsiębiorcy mieli możliwość skonsultowania swoich indywidualnych problemów, a zaproszeni przedstawiciele instytucji, jak i sanepid oraz inspekcja pracy zadeklarowały możliwość przeprowadzenia szkoleń w twardogórskim urzędzie, jeśli przedsiębiorcy będą widzieli taką potrzebę.
Dotacje unijne dla przedsiębiorców W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego trwa opiniowanie dokumentu - Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych (SZOOP) RPO WD 2014-2020, którego projekt przyjął Zarząd Województwa Dolnośląskiego w marcu tego roku. Dokument powinien zostać zatwierdzony w czerwcu br., a uruchomienie pierwszych konkursów planowane jest w II - III kwartale 2015 r. Możliwe będzie pozyskanie dofinansowania przez przedsiębiorców w ramach Osi priorytetowej 1. Przedsiębiorstwa i innowacje (Działanie 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa, Działanie 1.3 Rozwój przedsiębiorczości - typ projektu 1.3.C Doradztwo dla MSP, Działanie 1.4 Internacjonalizacja przedsiębiorstw: typ projektu 1.4.A Tworzenie nowych modeli biznesowych MSP, 1.4.B Zwiększenie międzynarodowej ekspansji MSP poprzez wdrożenie nowych modeli biznesowych, 1.4.C Wsparcie MSP w zakresie ekspansji na rynki zewnętrzne, Działanie 1.5 Rozwój produktów i usług w MŚP) oraz w Osi priorytetowej 3. Gospodarka niskoemisyjna (Działanie 3.2 Efektywność energetyczna w i Działanie 3.5 Wysokosprawna kogeneracja). Szczegółowe informacje: http://dip.dolnyslask.pl/6/aktualnosci.html.
Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich 50-411 Wrocław, Wybrzeże J. Słowackiego 12-14, pokój nr 300 Czynny w poniedziałki w godzinach 7.30-17.30, w pozostałe dni robocze w godzinach 7.30-15.30
Infolinia: 801 700 008, tel. (71) 776 95 01, (71) 776 96 51, Fax (71) 776 98 41, e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Istnieje możliwość przesyłania zapytań dotyczących możliwości wsparcia z funduszy europejskich poprzez formularz "Jak pytać o fundusze unijne", w którym należy określić: podmiot starający się o dofinansowanie, liczbę pracowników, roczny obrót firmy, branżę, obszar wiejski/miejski, szacunkową wartość projektu i rodzaj inwestycji/działania na które chcemy uzyskać dofinansowanie (www.umwd.dolnyslask.pl/fundusze-europejskie/kontakt)
Na stronie www.funduszeeuropejskie.gov.pl znajduje się również wyszukiwarka dotacji dla poszczególnych województw.
|