top

Strona główna Aktualności Wieniec z Sądrożyc najładniejszy w powiecie
Wieniec z Sądrożyc najładniejszy w powiecie
Poniedziałek, 02 Wrzesień 2013 07:39

Korowód dożynkowyTwardogóra podjęła się w tym roku roli organizatora gminno-powiatowego święta plonu. I, zgodnie z opinią wielu mieszkańców, wywiązała się z niej znakomicie. Ostatni dzień sierpnia przejdzie więc do historii jako wydarzenie, o którym szybko zapomnieć się nie da. Jego rangę podniosła obecność parlamentarzystów i władz województwa. Przyjechali m.in.: posłowie Ewa Wolak i Stanisław Huskowski oraz marszałek Rafał Jurkowlaniec. Oklaskami przechodniów nagradzany był barwny dożynkowy korowód, który pięknie przystrojonymi ulicami miasta przemaszerował z Rynku na plac OSP przy ul. Kopernika. Paradujących prowadziła Twardogórska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Stanisława Miśkiewicza.

mt_ignore
Plon niesiemy

Polową mszę świętą odprawił Ryszard Jeleń - proboszcz parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Twardogórze, zaś koncelebransami byli księża: Stanisław Buchta z Goszcza, Sylwester Krzywański z Grabowna Wielkiego i Kazimierz Kozioł z Bukowic. Przy wtórze zespołu Grabowianie, śpiewającego „Plon niesiemy, plon”, na scenę weszli starostowie dożynek: sołtys Olszówki Stanisław Marszałek wraz z żoną Marzeną – rolnicy ze wsi Trzy Chałupy, prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 120 ha. Chleb upieczony z tegorocznego ziarna uroczyście wręczyli burmistrzowi Janowi Dżugajowi i staroście powiatu Zbigniewowi Potyrale.

33 lata po
– Jestem bardzo dumny z tego, że w Chrystusową rocznicę Porozumień Sierpniowych stoję tutaj i trzymam ten chleb, który może być również symbolem zwycięstwa. Niech będzie ono również zwycięstwem naszych rolników, które odnieśli, zmagając się z niedogodnym warunkami atmosferycznymi, ale też z czerwonym kurem. Płoną stodoły, stogi siana, owoce waszej pracy – burmistrz Jan Dżugaj nawiązał do plagi niedawnych podpaleń w gminie Twardogóra. Dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji gminno-powiatowych dożynek, złożył obietnicę: – Ani za dużo, ani za mało, będę krajał tak, aby wszystkim stało.

mt_ignore
Już 14 raz

„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie, do darów nieba... Tęskno mi, Panie... – fragmentem wiersza Cypriana Kamila Norwida przywitał się z mieszkańcami starosta Zbigniew Potyrała. – Szacunek, wdzięczność, odpowiedzialność, tolerancja. Jak ten chleb, co łączy złote ziarna, niech te wymienione cechy łączą nasze społeczeństwo – zaapelował, przypominając, że powiatowe dożynki odbywają się już po raz 14. – To miejsce i czas, aby podziękować rolnikom, działkowcom, sadownikom i pszczelarzom – gospodarze święta plonu złożyli im głęboki pokłon, a następnie podzielili się chlebem ze wszystkimi mieszkańcami.

Czas odznaczeń
Chwilę później przyszedł czas na liczne nagrody i wyróżnienia. Odznaczenia za zasługi dla rolnictwa, przyznawane przez ministra rolnictwa na wniosek wójtów i burmistrzów gmin, wręczali posłanka Ewa Wolak i starosta Zbigniew Potyrała. Odznaczenia odebrali: Jan Zięba i Ryszard Kałużny z Oleśnicy, Sylwia Raczyńska i Włodzimierz Woźniak z gminy Bierutów, Bogdan Sikora z gminy Dobroszyce, Tadeusz Jamróżkiewicz i Zbigniew Mazur z gminy Dziadowa Kłoda, Lech Łakomy i Roman Solarz z gminy Międzybórz, Marek Pomykała i Dariusz Weszka z gminy Syców oraz Robert Gaber i Piotr Hanicki z gminy Twardogóra.
Na wniosek Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej minister przyznał również odznaki „Zasłużony dla rolnictwa” za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa. Z rąk prezesa DIR Leszka Grali otrzymali je: Barbara Wnuk (Dalborowice), Halina Gołyźniak (Agro-Efekt Syców), Grażyna Anders (inspektor ds. obrotu nieruchomościami w gminie Dziadowa Kłoda), Mirosław Ostry (rolnik z Radzowic), Stanisław Kasina (rolnik z Ligoty Polskiej), Stanisław Stępień (rolnik ze wsi Wszechświęte), Dominik Markowicz (rolnik z Cieśli) i Zdzisław Zobek (rolnik ze Szczodrowa).
Na wniosek przewodniczącego Rady Powiatowej DIR Dionizego Prusiewicza odznakami za wieloletnią współpracę z samorządem rolniczym nagrodzeni zostali: Zbigniew Potyrała (starosta), Walerian Pietrzak (przewodniczący rady powiatu oleśnickiego), Jarosław Głowacki (burmistrz Międzyborza), Barbara Szczerba (prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Międzyborzu), Tadeusz Ziółkowski (wójt gminy Dziadowa Kłoda), Jan Dżugaj (burmistrz Twardogóry), Zenon Czerniak (kierownik PZD DODR w Oleśnicy), Mieczysław Skuza (prezes LGD Dobra Widawa), Jan Smorawski (delegat DIR z gminy Syców), Grzegorz Bąk (delegat DIR z gminy Bierutów) i Waldemar Gracz (delegat DIR z gminy Międzybórz).
Odznaką DIR za wieloletnie kultywowanie tradycji ludowych na Dolnym Śląsku uhonorowany został zespół Radzowiczanie.
Za szczególne zasługi w odbudowie, rozwoju i budowaniu pozycji Izb Rolniczych uchwałą Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych Brązową Odznakę „Zasłużony dla Samorządu Rolniczego” nadano Dionizemu Prusiewiczowi z Dalborowic.

mt_ignore
Górą Moszyce

Była również okazja do nagrodzenia najlepszych drużyn w turnieju sołectw. Wygrały Moszyce, których przedstawiciel odebrał od burmistrza puchar oraz 500-złotowy bon na zakup sprzętu sportowego. Puchar i bon na 300 zł otrzymała Olszówka, zaś puchar i bon na 200 zł – Łazisko.

Trudny wybór
Wyboru najpiękniejszego wieńca dokonywała komisja w składzie: Iwona Pasek – insp. ds. promocji powiatu, Beata Pięta – dyrektor Biblioteki Publicznej w Twardogórze oraz artysta plastyk Kamila Karbowska -Krzemińska. Zwyciężył wieniec dożynkowy autorstwa Justyny Rurańskiej z Sądrożyc, która w nagrodę skorzysta z zaproszenia Lidii Geringer de Oedenberg i w październiku pojedzie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Zwycięski wieniec reprezentował będzie powiat oleśnicki na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 8 września w Juszczynie (gmina Środa Śląska). Informujemy również, że wystawę wieńców dożynkowych można oglądać w Kościele Św. Trójcy i Matki Boskiej do 4 września w godzinach 11:00 - 17:00.

mt_ignore
Jak na dożynki przystało, na placu OSP panowała muzyka biesiadna i rozrywkowa, którą serwowały zespoły HaNuta, Impuls, Redox i Pegaz z Sycowa. Awizowany wcześniej discopolowy Classic w ostatniej chwili zmienił swoje plany i zamiast do Twardogóry pojechał na nagranie do Ciechocinka. Na koniec niebo rozświetliły słupy sztucznych ogni.

Pełna fotorelacja dostępna w galerii zdjęć.

Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe
Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe Dożynki Gminno - Powiatowe

 

Wersja strony


Zobacz koniecznie


bottom


Oficjalna strona miasta i gminy - www.twardogora.pl