Szlaki turystyczne
SZLAK NIEBIESKI (pieszy): Grabowno Wielkie (Dworzec PKP) – Grabowno Małe – Leśne Domy – Twardogóra – Wesółka – Goszcz – Domasławice – Poręby – Możdżanów– Milicz
rozpoczyna się przy stacji Grabowno Wielkie. Dochodzimy nim do grodziska (prowadzi tutaj szlak dojściowy).
Idąc dalej warto też zatrzymać się przy drewnianym kościółku w Grabownie Małym. Jeżeli chcemy obejrzeć go w środku, o otworzenie można poprosić kościelnego, mieszkającego naprzeciwko.
Następną atrakcją jest rezerwat "Torfowisko koło Grabowna Wielkiego". Jeżeli jesteśmy na rowerach najlepiej zostawić je przy pierwszym przystanku i 500 m ścieżki przyrodniczej pokonać pieszo.
Dalej zwiedzamy Twardogórę. Szlakiem zapuszczamy się w otaczające miasto lasy, tam dochodzimy do wsi Wesółka z nieczynnym starym młynem. Znowu udajemy się szlakiem dojściowym, tym razem do pomników przyrody: starych okazałych dębów.
Wracamy na szlak i dochodzimy do Goszcza, gdzie najpierw mijamy Mauzoleum Reichenbachów, a następnie dochodzimy do kompleksu pałacowo-parkowego. Mijamy resztki posiadłości Reichenbachów dające wyobrażenie o jej świetności.
Ciekawostką są liczne oczka wodne w Trosce uznane jako użytki ekologiczne, a także okazałe dęby. Przed Domasławicami napotykamy rowy przeciwczołgowe.
W Porębach czeka na nas dużo atrakcji: gospodarstwo ekologiczne "Folwark Polski", gospodarstwo agroturystyczne "Hubert", schronisko dla koni "Tara", stawy z Parku Krajobrazowego "Dolina Baryczy". Tutaj kończą się tereny gminy Twardogóra.
Szlak niebieski nie tworzy pętli na terenie gminy. Można jednak połączyć jego część z innymi szlakami. Wybór trasy zależy od turysty.
Wszystkie pętle rozpoczynają się na stacji PKP w Twardogórze. Można te trasy pokonywać w różny sposób, w zależności od upodobań. |
SZLAK ŻÓŁTY (pieszy): Twardogóra PKP – Sądrożyce – Chełstów – Most Piecha – Moszyce – Twardogóra PKP
Znowu zaczynamy od stacji PKP w Twardogórze. Idziemy na wzgórze widokowe w Sądrożycach, skąd rozpościera się piękna panorama miasta. Przemierzając pola i lasy docieramy do Chełstowa, gdzie można chwilę odpocząć w cieniu wiekowych, olbrzymich lip, rosnących wokół uroczego drewnianego kościółka Św. Idziego. Wśród malowniczego lasu, gdzie może uda nam się zobaczyć orła bielika lub bociana czarnego, wracamy spacerkiem do Twardogóry, wąwozem wzdłuż strumienia. Dla odmiany jest to najkrótsza prezentowana trasa, idealna na niedzielne popołudnie. |
SZLAK ZIELONY (rowerowy): Twardogóra – Moszyce – Gola Wielka – Goszcz – Szczodrak – Wesółka – Twardogóra
Prowadzi najpierw do wsi Wesółka, gdzie znajduje się stary młyn, następnie idziemy aleją dębową, obok naszych pomników przyrody, dębów "Henryka" i "Bliźniaka", mijamy Krzyż Prokopa, starą stodołę i dochodzimy do Goszcza, gdzie po dojściu obok mauzoleum do zespołu pałacowo-parkowego szlak zielony łączy się z innymi szlakami (niebieskim i czerwonym).
W Trosce szlak niebieski idzie dalej w stronę Domasławic, a my idziemy szlakami zielonym i czerwonym w stronę Goli, wzdłuż Prądni.
Po drodze mijamy użytek ekologiczny i wąwozem Prądni dochodzimy do Goli Wielkiej, gdzie na pewno serdecznie zostaniemy ugoszczeni w leśniczówce państwa Ławniczaków.
Warto tutaj zatrzymać się na dłużej, podejść do rezerwatu jodłowego "Gola", popodziwiać olbrzymie głazy narzutowe, wykąpać się, napić czystej źródlanej wody, pojeździć konno lub bryczką, pośpiewać przy ognisku. Po prostu odpocząć, każdy na swój sposób. Po ciekawym postoju w Goli Wielkiej obok ogromnej starej lipy (ok. 7 m obwodu), ruszamy dalej szlakiem wśród strumieni i wzniesień w stronę Moszyc
i Twardogóry. |
“Szlak bocianich gniazd" (nieoznakowany)
Najlepiej przemierzać go rowerem. Z Twardogóry jedziemy do Goszcza, gdzie znajduje się pierwsze gniazdo, na słupie przy domu pana Brzozy (nr 6); jedziemy dalej w stronę Milicza, przed Nową Wsią Goszczańską skręcamy w prawo. Następne gniazda (2) znajdują się w Drągowie, potem mamy gniazdo w Zakrzowie, dwa następne są w Droździęcinie, w tym jedno czynne. Dojeżdżamy do Poręb, gdzie dalej możemy już jechać szlakiem turystycznym (niebieskim, w stronę Twardogóry). Po drodze gniazdo jest też w Łaziskach i Domasławicach. |
SZLAK CZERWONY (rowerowy): Twardogóra (Dworzec PKP) – Trzy Chałupy – Olszówka – Kuźnia Goszczańska – Nowa Wieś Goszczańska – Świniary – Drągów – Goszcz – Troska – Gola Wielk – Chełstów – Drogoszowice – Kolonia Sosnówka – Sosnówka – Sądrożyce – Twardogóra
Biegnie w stronę Olszówki. Wśród lasów, najlepiej rowerem, dojeżdżamy do wsi Trzy Chałupy, gdzie można napotkać bociany w gnieździe. Dalej można się zatrzymać przy stawach (Długim i Soczewicy) na ognisko, ale jeżeli chcemy się wykąpać, to można to zrobić w stawach w Kuźnicy Goszczańskiej, są też stawy rybne przy starym PGR. Następnie udajemy się do Nowej Wsi Goszczańskiej, gdzie możemy kupić kozie mleko. Dalej wkraczamy w Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” i idąc malowniczą trasą między stawami (m.in. Pelagia i Amalia) podziwiamy ptactwo wodne i urokliwe krajobrazy. Dojeżdżamy do Droździęcina, gdzie znowu napotykamy boćki, które są też dalej w Zakrzowie i we wsi Drągów. Następnie udajemy się do Goszcza, gdzie podziwiamy wszystkie jego atrakcje.
Stąd możemy wrócić szlakiem zielonym albo niebieskim do Twardogóry. Jeżeli jesteśmy na rowerach, możemy dalej pojechać szlakiem czerwonym w stronę Goli Wielkiej i stamtąd wrócić do miasta szlakiem zielonym lub pokonać całą pętlę szlaku czerwonego, która prowadzi w stronę Sosnówki, gdzie można pojeździć konno, wykąpać się, rozpalić ognisko i obejrzeć największy na świecie zbiór fragmentów Muru Berlińskiego.
Dalej warto na chwilę odpocząć w Chełstowie, a następnie w Drogoszowicach. Dojeżdżamy do Dąbrowy, gdzie również można odpocząć (znajduje się tutaj też miejsce na ognisko i jest plac zabaw). Oprócz leśniczówki państwa Pruskich napotykamy w lesie kamień pamiątkowy, pozostawiony w miejscu, gdzie w 1920 r. jeleń zabił leśniczego. Do Twardogóry wracamy obok rezerwatu "Torfowisko koło Grabowna Wielkiego". Jest to najdłuższa proponowana trasa. |
|